Bunium brachyactis(post) wolff türünün morfolojik ve anatomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological and anatomical properties of Bunium brachyactis(post) wolff
  1. Tez No: 571735
  2. Yazar: UĞUR KAVAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA HOŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, Apiaceae familyasına ait Bunium brachyactis'in morfolojik ve anatomik özellikleri incelemiş ve tanımlanmıştır. Apiaceae (Umbelliferae) familyası, çiçekli bitkiler arasında tanımı güç üyelerden oluşmaktadır. Bu familya üyeleri dünyada ekonomik değere sahip bitkiler arasındadır ve dünyada yaklaşık 450 cins ve 3700 türle temsil edilir. Bu familya üyelerinin çoğu umbellat çiçek durumu, bir karpofor ile bağlanan tek tohumlu iki merikarptan oluşan özelleşmiş meyveler ve çok sayıda küçük epigin çiçekler ile ayırtedilirler. Bu bitkiler, yaprakları ve meyvelerinde bulunan aromatik bileşikleri sayesinde yemek ve salatalarda baharat olarak kullanılırlar. Apiacaeae familyasına ait Bunium cinsinin 45-50 türü vardır. Bu çalışmada türün bölgedeki yayılışları tespit edilerek, morfolojik ve anatomik özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Bunium brachyactis'in yumru, yaprak, çiçek ve meyvelerinin morfolojik ve anatomik özellikleri incelendi. Anatomik çalışmalarda alınan kesitler, Nikon d1700 gövde ve 18X140 objektife sahip mikroskopla fotoğraflandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological and anatomical features of Bunium brachyactis belonging to Apiaceae family were examined and described. Apiaceae (Umbelliferae) family, flowering plants are difficult to identify members. The members of this family are among the plants of economic value in the world and are represented by approximately 450 genera and 3700 species in the world. Most of these family members are distinguished by umbellate flower status, specialized fruits consisting of two single-seeded mericarps connected by a carpophore and numerous small epigin flowers. These plants are used as spices in meals and salads with aromatic compounds found in leaves and fruits. There are 45-50 species of Bunium genus belonging to Apiacaeae family. In this study, the distribution of the species in the region was determined and morphological and anatomical features were tried to be determined. Morphological and anatomical characteristics of tubers, leaves, flowers and fruits of Bunium brachyactis were examined. Sections taken in anatomical studies were photographed with Nikon d1700 body and microscope with 18X140 lens.