Effect of store atmosphere on impulsive buying behaviour and gender effect on impulse buying tendency
Mağaza atmosferinin tüketici dürtüsel satın alma davranışları üzerine etkisi ve tüketicilerin dürtüsel satın alma yatkınlığında cinsiyet etkisi
- Tez No: 571734
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüketici satın alma davranışlarından biri olan dürtüsel satın alma, belirli bir satın alma görevi gerçekleştirme veya belirli bir ürün satın alma amacı olmaksızın herhangi bir alışveriş öncesi plan dahilinde olmayan anlık satın alma tutumudur. Dürtüsel satın alma, satış noktasında bir teşvik edici unsurdan kaynaklanarak karar alınmasıyla gerçekleşen bir alışveriş deneyimidir. Uzun yıllar süresince birçok bilim insanı dürtüsel satın almanın önemine ve bu davranışı etkileyen faktörlere açıklık getirmeye çalışmıştır. Bu çalışmanın hedefi, bir tüketici davranış modeli olarak dürtüsel satın alma ve bu satın alma davranışını etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya ilişkin mağaza atmosferinde müzik, aydınlatma, mağaza düzeni ve yerleştirmesi, satış çalışanı değişkenlerinin dürtüsel satın alma davranışları üzerine etkisi analiz edilmiştir. Buna ek olarak, tüketici kaynaklı faktörlerden dürtüsel satın almaya yatkınlık ve dürtüsel satın alma arzusunun dürtüsel satın alma davranışına olan etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca tüketici cinsiyet ve yaş faktörleri ile dürtüsel satın almaya yatkınlık ve dürtüsel satın alma arzusunun arasındaki ilişki araştırılmıştır. Faktörler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla bir anket hazırlanmış ve çevrimiçi ortamda dağıtılarak katılımcılardan araştırmaya yönelik cevaplar elde edilmiştir. Çalışmaya ilişkin sonuçlar ana bulgular olarak belirtilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanılarak tüm faktörler arasından sadece dürtüsel satın almaya yatkınlığının bu davranış modelinde etkili olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre mağaza atmosferi ve dürtüsel satın alma davranışı arasında bir ilişki gözlenmemiş olup cinsiyetin dürtüsel satın alma yatkınlığına etkisi bakımından kadın ve erkek arasında anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
As a consumer purchasing behaviour, impulse buying is a immediate purchasing attitude without any pre-shopping plan which is not intended to perform a specific buying task or to buy a spesific product. It is an shopping experience as made decision that originated from a stimulus on the point of purchase. Many years, significance and the affecting factors of impulse buying behaviour have been tried to clarified. The aim of this study is to comprehend the impulse buying behaviour as well as factors that affect the impulse buying behaviour. In this study, effect of store atmosphere variables as in-store music, lighting, store layout and sales employees on impulse buying behaviour have been analyzed. In additionally, as a consumer related factors, effect of consumer impulse buying tendency on impulse buying behaviour have been analyzed. Furthermore, relationship between factors of age and gender with consumer impulse buying tendency have been investigated. With the aim of indicating relationships between the underlying factors, a survey has been design and distributed online. Consequently, major findings are outlined. It is evident that the only underlying factor is impulse buying tendency as through other factors from the perspective of influencing the impulse buying behaviour. These findings indicated that there is no relationship exist between store atmosphere and impulse buying behaviour as well as no significant difference analyzed between females and males from the side of effect of gender on impulse buying tendency.