Türk sinemasında korku filmlerinin göstergebilimsel çözümlemesi
Semiotic analysis of horror films in Turkish cinema
  1. Tez No: 571738
  2. Yazar: DÖNDÜ DEFNE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de 67 yıl içinde çekilen Türk korku filmlerinin göstergebilim incelemesi yapılmıştır. Filmlerdeki bütün göstergeler analiz edilerek, filmlerde en çok kullanılan göstergelerin genel çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak korku kavramının genel incelemesine yer verilmiş, korkunun tarihçesine değinilerek geçmişten günümüze nasıl evirildiği anlatılmış, korkunun nedenlerinden ve korku türlerinden bahsedilmiştir. Türkiye'de sinemanın nasıl geliştiği anlatılmış, dünya korku sineması tarihine yer verilmiş, Türk Sinemasında korku sinemasının başlangıcından günümüze kadar olan toplumsal, siyasal, ekonomik ve dini olayların etkisiyle şekillenmesinden bahsedilmiştir. Göstergebilim kavramı açıklanmaya çalışılmış, göstergebilimine öncülük eden ekollerden bahsedilmiş, sinema alanındaki göstergebilimin kullanımına yönelik görüşlerine yer verilmiştir. Bu çalışmada; 1949 yılından 2018 yılına kadar çekilen Türk korku filmlerinin hepsi incelenmiş, bütün filmlerde ortak özelliği olan nesne niteliği taşıyan filmlerin göstergeleri çıkarılarak, filmlerde en çok kullanılan 91 göstergenin ayrıntılı çözümlemeleri Barthes'ın“düz anlam - yan anlam”yöntemine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a semiotic examination of the Turkish horror films taken in 67 years was performed. By analyzing all the indicators in the films, general analysis of the most used indicators in the films was made. In this study, the general examination of the concept of fear is mentioned, how the history of fear evolved from the past to the present, the reasons of fear and the types of fear are mentioned. In this study, described how the advent of cinema in Turkey, given the history of horror cinema of the world, it has been mentioned in the Turkish Cinema that the formation of the horror cinema from the beginning to the present by the influence of social, political, economic and religious events. The concept of semiotics has been tried to be explained and the schools that pioneered Indicator Science are mentioned. At the same time, their views on the use of semiotics in the field of cinema are given. In this study, the Turkish horror films which were taken from 1949 to 2018 were examined, and the indicators of the films which have the feature of being the object of common feature in all the films were taken, and the detailed analysis of the most used 91 indicators in the films is made according to the Barthes.