Milliyetçilik söyleminin siyasal reklamlarda temsili
Representation of nationalist discourse in political advertisements
  1. Tez No: 571739
  2. Yazar: MELEK TUĞBA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Gündelik hayatın her alanının çeşitli ideolojilerle örtülü olduğu günümüzde, milliyetçilik ideolojisi de eğitimden sanata, medyadan politikaya kadar yaşamın her alanında kendini göstermektedir. Siyasal iletişimin en önemli faaliyetlerinden biri olan siyasal reklamlar da milliyetçi söylemin çeşitli biçim ve türlerini temsil etmektedir. Siyasal reklamlar, milliyetçilik ideolojisini temsil ederken partilerin ideolojik olarak kendini konumlandırdıkları yerin etkisi altında, milliyetçilik söyleminin çeşitli türlerini tercih ederler. Bu çalışmada yüzyıllardır varlığını çeşitli biçimlere bürünerek sürdüren milliyetçilik ideolojisinin siyasal reklamlarda nasıl ve hangi göstergelerle temsil edildiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Milliyetçilik söylemi kullanımının seçim sonuçlarına etkisi araştırmanın konusu değildir. Bu bağlamda 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde, seçime ittifak çatısı altında ya da herhangi bir ittifaka dâhil olmadan parti olarak Cumhurbaşkanı adayı gösteren yedi siyasal partinin, sosyal medya platformu Youtube'da yayınlanan ikişer siyasal reklamı, göstergebilimsel çözümleme yöntemi çerçevesinde analiz edilmiştir. Milliyetçilik söyleminin, siyasal partinin ideolojisi ve siyasal arenada kendini konumlandırışına göre, çeşitli türleri kullanılarak siyasal reklamlarda farklı gösterge ve söylemlerle temsil edildiği ortaya konulmuştur. Siyasal ve sosyal yaşamın pek çok alanında karşımıza çıkan milliyetçilik söylemi siyasal partilerin milliyetçiliği yorumlayış biçimlerine göre farklılık göstermektedir. Milliyetçilik ideolojisi ise toplumsal yaşam koşullarına göre dönem dönem farklı politikalara bürünerek varlığını sürdürmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In todays world, where every field of daily life is covered with various ideologies, nationalist ideology manifests itself in every field of life, from education to art, and media to politics. Political advertisements, one of the most important activities of political communication, represent various forms and types of nationalist discourse. While political advertising represents the ideology of nationalism, under the influence of the ideological position of the parties, they prefer various forms of nationalist discourse. This study has made an attempt to reveal how and with which indicators the nationalist ideology, which has existed in various forms for centuries, is represented in political advertisements. The effect of using the discourse of nationalism on the election results is not the subject of the research. In this context, the social media platforms of the seven political parties that nominated presidential candidates either under the alliance or without any alliance was were analyzed within the framework of the semiotic analysis of two political advertisements of each party published on Youtube during the June 24, 2018 Presidential Election. According to the position of the discourse of nationalism in the political arena in terms of the ideology of the political party, it has been revealed that the discourse has been represented by different signs and discourses in political advertisements by using various types. According to the ideology of the political party and its position in the political arena, the discourse of nationalism has been shown to be represented by different signs and discourses in political advertisements by using various types. The ideology of nationalism continues to exist by taking on different policies from time to time according to social life conditions.