Sinemada korku ve din: 2000 sonrası Amerikan ve Türk filmlerinde cin unsurunun çözümlenmesi (Eleştirel kuram ve göstergebilimsel metodoloji çerçevesinde)
Horror and religion in cinema: analysing component of djinn in American and Turkish films after 2000 (Critical theory and semiological methodology within a framerwork)
  1. Tez No: 317418
  2. Yazar: GİZEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. NEŞE KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
2000 sonrası Türk Sineması'nda yükselişe geçen korku türünün en çok kullandığı unsurun cin olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde Batı ülkelerinde özellikle Hollywood tarafından 2000 sonrasında üretilen korku filmlerinde de cin imgesinin yoğunlukla kullanıldığı görülmüştür. Batı'da ve özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan bu imgenin, ortaya çıkma nedenleri ve kullanım biçimleri eleştirel yöntem ve göstergebilimsel yöntemle incelenmiş; Batı'da da ülkemizde de bu imgenin kullanımının politik nedenlere bağlı olarak şekillendiği tespit edilmiştir. İnançlardan etkilenerek oluşturulan cin imgesi ülkemizde dini inancı yaygınlaştırmak amacıyla kullanılırken, Batı'da Doğu'yu ötekileştirmek ve Doğu'ya karşı olumsuz bir yargı oluşturabilme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The horror genre after 2000 the rise in Turkish Cinema djinn was found that most used elements. In the same way by Western countries, especially in Hollywood horror films produced after 2000 were used in the intensity image of djinn. This image is used extensively in the West and especially in our country, the causes of the emergence of critical method, and semiotic methods and forms of use were examined in the West due to political reasons the use of this image formed in our country have been identified. Influenced by beliefs in our country created the image of djinn used to promote a religious belief, and the East against the West, East, othering is intended to create an adverse judgment.