İş değerlemede faktör ağırlıklandırma yöntemi ve büyük ölçekli işletmede uygulama
Factor weighting method in job evaluation and application in big scale company
- Tez No: 571737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İş değerlendirmesi, organizasyondaki mevcut işleri karşılaştırmak ve aralarındaki ilişkileri araştırmaktır. Ayrıca iş değerlemesi, bir işletmedeki tüm işlerin göreli öneminin belirlenmesine yardımcı olan, ücretlerin ve diğer hakların belirlenmesine temel teşkil eden bir tekniktir. Şirketteki her işin katma değeri, iş analizi ve değerlendirmesi yoluyla diğer işlerden ayrı olarak belirlenir. Bu değerin göreceli sırası daha sonra bulunur. Bu çalışmada ilk defa, bir gıda şirketindeki iş değerlemesi için bütünleşik bir kararsız bulanık çok kriterli karar verme yöntemi önerilmektedir. Önerilen yaklaşımda, sekiz değerlendirme kriterinin önemi, CRITIC ve Kararsız Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (KB-AHS) yöntemleri ile belirlenmiştir. İşyerindeki pozisyonların önem sırası, Bulanık COPRAS (B-COPRAS) yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job evaluation is to compare the existing works in the organization and to investigate the relations between each other. Also job evaluation is a technique that helps determine the relative importance of all work in an enterprise to establish the basis for determining wages and other rights. The value-added of each job in the company is determined separately from other jobs through job analysis and evaluation. The relative order of this value is then found. For the first time in this study, an integrated hesitant fuzzy multi-criteria decision making method is recommended for job evaluation in a food company. In the proposed approach, the importance weights of the eight employee evaluation criteria were determined by the CRiteria Importance Through Intercriteria Correlation and Hesitant Fuzzy Analytic Hierarchy Process (HF-AHP). The importance order of the positions in the workplace is done by using the Fuzzy COmplex PRoportional ASsessment (F-COPRAS) method.