Marmara denizi Büyükçekmece ve Tuzla istasyonları mikroplastik miktarları ve dağılımı
Microplastic quantities and distribution of Marmara sea Büyükçekmece and Tuzla stations
  1. Tez No: 571744
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİT KONYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanların doğaya boşalttığı veya terk ettiği atıkların denizel çevre üzerindeki olumsuz etkileri 1970'li yıllardan beri bilinmektedir ve günümüze kadar sürdürülen çalışmalar denizel atıkların miktarının her geçen gün artmaya devam ettiğini ortaya koymuştur. Mikroplastik varlığının günümüzde okyanusların en derin bölgelerinden kutupların en uzak noktalarına kadar uzanan geniş alanlara ulaşmış olması, plastik kullanımının her geçen gün artması ve deniz canlılarının üzerindeki etkisi plastik sorunun her geçen gün büyüyeceğini ve dünya üzerindeki tüm canlılar için büyük sorunlar oluşturacağını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı Marmara denizinde bulunan 2 farklı noktada ki mikroplastik varlığını ortaya koymaktır. Çalışmada Mayıs 2018 yılında MBC ve MY1 istasyonlarında, Yüzey suyu örneklemesi, Su kolonu örneklemesi ve sediment örneklemesi yapılmış ve 3 fraksiyonda da mikroplastiklerin varlığı, türleri ve sayıları ortaya konmuştur. Yüzey suyu ve sediman çalışmalarında MBC istasyonunda daha fazla mikroplastik parçacık görülürken su kolonu çalışmasında MY1 istasyonunda daha fazla mikroplastik parçacık tespit edilmiştir. Ayrıca aynı istasyonlarda 2016 yılı ve 2018 yılı karşılaştırması yapılmış 2018 yılında her iki istasyonda da plastik parçacık sayısında artış görülmüştür. Her iki istasyon için yapılan çalışmada da fiber parçacıkların fazlalığı dikkat çekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mikroplastikler, Marmara Denizi Mikroplastik miktarları
Özet (Çeviri)
The negative impacts of wastes discharged or abandoned by humans on the marine environment have been known since the 1970s, and studies to date have shown that the amount of marine wastes continues to increase every day. The fact that microplastic existence has reached wide areas extending from the deepest parts of the oceans to the furthest points of the poles, the increasing use of plastics and the impact on the marine organisms shows that the plastic problem will grow with each passing day and create big problems for all living things on earth. The aim of this study is to reveal the presence of microplastics in two different points in the Marmara Sea. In the study, surface water sampling, water column sampling and sediment sampling were carried out in MBC and MY1 stations in May 2018 and the presence, types and numbers of microplastics in 3 fractions were determined. MBC station more microplastic particles were observed in the surface and sediment fraction. However, MY1 station in the water column fraction microplastics was more than others. In addition, 2016 and 2018 comparisons were made at the same stations. In 2018, the number of plastic particles increased at both stations. In the study conducted for both stations, the excess fiber particles are remarkable. KEYWORDS:Microplastic, Marmara sea microplastic