İzmir ili ve çevresindeki gıda firmalarında çalışan gıda elleyicilerinde nazal Staphylococcus aureus taşıyıcılığı ve antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of nasal Staphylococcus aureus carriage in food staff working in food companies in and around Izmir province
  1. Tez No: 571743
  2. Yazar: ECEM YIKILMAZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Staphylococcus aureus, toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyonların en önemli etkenlerindendir. Tüm dünyada Staphylococcus aureus' un nazal taşıyıcılığı giderek artan oranda rapor edilmektedir. Gıda ile ilgili işlerde çalışan kişilerdeki nazal stafilokok taşıyıcılığı ile stafilokokal gıda zehirlenmeleri arasında belirgin bir korelasyon olduğu açıktır. Gıda çalışanlarındaki taşıyıcılığın belirlenmesi; suşların yayılımının önlenerek salgınların azaltılmasında etkili olmaktadır. Bu çalışmadaki amaç; İzmir ili ve çevresindeki gıda firmalarında çalışan gıda çalışanlarının Staphylococcus aureus yönünden burun kolonizasyonunun prevalansını saptamak ve fenotipik olarak tanımlamaktır. Çalışma kapsamında İzmir ili ve çevresinde farklı gıda firmalarında çalışan gıda elleyicilerinin, periyodik sağlık muayeneleri sırasında, burun mukozalarından sürüntü örnekleri alınarak Staphylococcus aureus taşıyıcılığı saptanmıştır. Şüpheli bulunan kolonilere konvansiyonel (fenotipik) tanılama tekniklerinden katalaz testi, koagülaz testi, lateks aglütinasyon testi ve mannitol fermentasyon testi uygulanmıştır. Yürütülen bu çalışma kapsamında toplam 391 kişiden burun kültürü örnekleri alınmış ve 54 kişide (%13,8) S.aureus izole edilmiştir. S. aureus olarak tanımlanan suşlar içerisinde en fazla direnç sırasıyla ampisilin, penisilin ve oksasilinde tespit edilmiştir. En duyarlı antibiyotik ise siprofloksasin olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı taşıyıcılar toplumda S.aureus' un yayılımında önemli rol oynarlar. Gıda üretim-tüketim zincirindeki bulaşma riskinin azaltılması ve besin kaynaklı hastalıkların önlenmesinde, gıda çalışanlarının periyodik sağlık kontrollerinden geçirilerek taşıyıcılığın belirlenmesi en etkili yollardan biridir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is one of the most important cause of community and hospital-acquired infections. Nasal carriage of Staphylococcus aureus is increasingly reported all over the world. It is obvious that there is a clear correlation between nasal staphylococcal carriage and staphylococcal food poisoning in people working in food related jobs. For this reason, determining the carriage of food workers is effective in reducing outbreaks by preventing the spread of strains. The purpose of this study is; to determine the prevalence and phenotypically identify the nasal colonization of Staphylococcus aureus of food staff working in food companies in and around İzmir province. Staphylococcus aureus carriage was determined by taking swab samples from nasal mucosa during periodical health examinations of food staff working in different food companies in İzmir province and its vicinity. From conventional (phenotypic) detection techniques catalase test, coagulase test, latex agglutination test and mannitol fermentation test were applied on the suspected colonies. Within the scope of this study; nasal culture samples were collected from 391 individuals and S.aureus was isolated in 54 people (%13,8). Among the strains identified as S.aureus, the highest resistance was detected in ampicillin, penicillin and oxacillin, respectively. Ciprofloxacin has been identified as the most susceptible antibiotic. Decreasing the risk of contamination in the food production-consumption chain and determining the carriage by passing the periodical health examinations of food workers is one of the most effective ways to prevent foodborne diseases.