Direct sequence spread-spectrum based covert communication using random pulse width modulation
Rassal darbe kalınlığı kiplenimi kullanarak doğrudan dizi yayılı-spektrum tabanlı gizli haberleşme
  1. Tez No: 571745
  2. Yazar: GİZEM AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, Rastgele Darbe Genişliği Modülasyonu (RPWM) veya aynı anlamlı Rastgele Darbe Süre Modülasyonu (RPDM) kullanan ve tutarlı olmayan yeni bir yayılı-spektrumlu iletişim sistemi önerilmiştir. Alıcının, vericiyle aynı sözde-gürültü (PN) dizisini oluşturduğu varsayıldığı geleneksel yayılı spektrum iletişim şemalarından farklı olarak; alıcı iletilen ikili mesajı, pozitif ve negatif durumları öngörülen olasılık yoğunluğu fonksiyonuna göre rastgele bir uzunluğa sahip olan ikili değerli dikdörtgen dalga biçiminin kalma zamanlarının istatistiksel özelliklerinden belirler. Hem pozitif hem de negatif durumlar için kalma süreleri sıfırdan küçük olamayacağı için, rastgele değişkenin minimum değeri kontrol edilebilir olmalıdır. Bu nedenle, sınırlı aralığa sahip olan düzgün dağılım makul bir seçimdir ve dikdörtgen şeklindeki gürültü benzeri sinyalin rastgele uzunluğunu modellemek için kullanılır. Alıcıda, ilave kanal gürültüsü altında bozulma olmadan bu rastgele uzunlukları geri kazanmak için düşük geçişli filtre görevi gören bir hareketli ortalama işlem vardır. Bu yöntem, her mesaj biti için tekrarlayıcı davranış sergilemeyen bir gürültü dizisi oluşturmayı sağlar ve geleneksel PN dizisi yerine bu önerilen ikili dizilim güvenliği arttırmak için daha stokastik davranış sergiler. Önerilen yöntemin rastgeleliği, literatüre göre otokorelasyon ve üçlü korelasyon özellikleri açısından analiz edilmiştir. Bu yöntemin, vericideki ortalama ve varyans gibi gürültü parametrelerinin seçimine bağlı olarak belirli bir hata performansı sağladığı gözlenmektedir ve dedektör performansı, gürültü benzeri sinyalin pozitif ve negatif kalma süreleri ile elde edilen vektörlerin element sayısı arttırılarak iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel non-coherent spread-spectrum communication system which uses Random Pulse Width Modulation (RPWM) or equivalently Random Pulse Duration Modulation (RPDM) is proposed. Differing from the conventional spread-spectrum communication schemes where the receiver is assumed to generate the same pseudo-noise (PN) sequence with the transmitter, the receiver determines the transmitted binary message from the statistical properties of the residence times of the binary valued rectangular waveform whose positive and negative states have random lengths according to the prescribed probability density function. Since the residence times for both positive and negative states cannot be smaller than zero, the minimum value of the random variable must be controllable. Therefore, the uniform distribution having bounded interval is a reasonable choice and used to model the random length of the rectangular noise-like signal. At the receiver, there is a moving average process acting as low-pass filter in order to recover these random lengths without distortion under additive channel noise. This method provides to construct a noise sequence which does not exhibit repetitive behaviour for each message bit and instead of conventional PN sequence this proposed binary sequence exhibits more stochastic behaviour to increase security. The randomness of the proposed method is analysed in terms of autocorrelation and triple correlation characteristics according to the literature. This method is observed to provide a certain error performance depending on the selection of noise parameters such as mean and variance at the transmitter and the detector performance can be improved by increasing the number of elements of the vectors achieved by positive and negative residence times of the noise-like signal.