Stokların TMS-2 standardı ve Vergi Usul Kanunu açısından karşılaştırılması- otomotiv yan sanayi sektöründe örnek bir uygulama
Comparing of inventories in Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standard-2: An application on automotive supplier industry
  1. Tez No: 571767
  2. Yazar: GİZEM KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmeler dünyaya açılarak uluslararası alanda faaliyetlerini arttırmışlardır. Bu durum, işletmelerin hazırlayacağı finansal tablolar için ortak bir raporlama dilini ve tek düzen standart bir muhasebe sistemini gerekli kılmıştır. Bunu sağlayabilmek adına, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) ve Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) oluşturulmuş, Türkiye'de de bu standartlara uyumlu Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) yayınlanmıştır. Bu standartlar sayesinde, finansal bilgi kullanıcıları sadece doğru ve gerçeğe en yakın bilgiyi edinmekle kalmayıp, finansal tabloları karşılaştırabilme şansına da sahip olmuştur. TMS-2 standardı, stoklara ilişkin düzenlenmiştir. Stokların bilançoda gerçeğinden daha az veya daha fazla bir değerle gösterilmesi, dönem kar veya zararını da etkileyecek, ayrıca finansal bilgi kullanıcılarını da yanıltacaktır. Dolayısıyla, finansal bilgi kullanıcılarına stoklara ilişkin doğru bilgilerin aktarılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, stoklar VUK ve TMS-2 hükümleri açısından kapsamlı bir şekilde incelenmiş olup, uygulama farkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, Ege Bölgesi'nde otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyette bulunan bir işletmenin stok kalemleri açısından finansal tabloları ve kayıtları incelenerek söz konusu uygulama farkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Through globalization, enterprises have increased their trade activities in international areas. This situation necessitate a common reporting language and an uniform chart accounting system for financial tables which enterprises have to prepare. For being able to do this, International Financial Reporting Standards (IFRS) and International Accounting Standards (IAS) have been formed, also Turkish Accounting Standards (TMS) compatible with these standards have been issued in Turkey. Under favour of these standards, financial information users not only have gained truthful information, but also have been a chance to compare financial tables. TMS-2 standard has been formed regarding inventories. Demonstrating inventories with less or more value from their actual value in balance sheet will effect profit or loss for the period, also misguide financial information users. Thus, providing actual and truthful information related to inventories to the users becomes more of an issue. In this study, inventories have been investigated in depth in terms of Tax Procedure Law and TMS-2 provisions, and also determined application differences. Besides, the financial tables and accounting entries of an enterprise that operates in automotive supplier industry of Aegean Region have been analyzed with regards to inventory items and revealed application differences.