Doymamış aldoksimlerin bazik ortamda epoksit bileşikleri ile alkilasyon reaksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 57177
  2. Yazar: AHMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOYMAMIŞ ALDOKSİMLERİN BAZİK ORTAMDA EPOKSİT BİLEŞİKLERİ İLE ALKİLASYON REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ Ahmet COŞKUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Eğitimi Bölümü Danışman; Doç. Dr. Mustafa PEHLİVAN 1996, sayfa: 38 Jüri: Doç. Dr. İbrahim KARATAŞ Doç.Dr. Mustafa PEHLİVAN Yrd.Doç. Dr. H.İsmet UÇAN Bu çalışmada çıkış maddesi olarak doymuş ve doymamış alifatik ve aromatik (3-hidroksibütanal, 3-hidroksi-3-fenilpropanal, 2-bütenal, 3-fenil-2-propenal) aldehitleri ve l-klor-2,3-epoksipropan, l-brom-2,3-epoksipropan, 1,3-diklorpropanol- 2, 2,3- dibrompropanol-1 bileşikleri kullamldı.Bu aldehitler benzen, dikloretan veya kloroform ortamında hidroksilaminhidroklorür ile 75-80 °C da 3 saat karıştırılarak uygun oksimlerine dönüştürüldü.Elde edilen oksimlerin yapılan tespit edildikten sonra onların bazik ortamda epiklorhidrin, epibromhidrin veya 2,3-dibrompropanol-l ile alkilasyon reaksiyonları gerçekleştirildi. Sentezi yapılan oksimlerin glisit eterlerinin yapılan fiziksel ve kimyasal metodlarla tespit edildi. Sentezlenen bazı amino- türevlerinin fizyolojik aktifliğini denemek için S.Ü. Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Bölümüne verildi. ANAHTAR KELİMELER: Alifatik ve Aromatik doymamış aldehit, alifatik veya aromatik hidroksialdehit, alifatik ve aromatik doymuş veya doymamış oksimler, epiklorhidrin, l,3-diklorpropanol-2, 2,3-dibrompropanol-l ve spektroskopik yapı tayini.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis INVESTIGATION OF ALKYLATİON REACTIONS OF UNSATURATED ALDOXIMES WITH EPOXIDES UNDER BASIC CONDITIONS Ahmet COŞKUN Selçuk University Institue of Sciences Department of Chemical Education Supervisor: AssocProf.Dr.Mustafa PEHLİVAN 1996, Pages:38 Jury: Assoc.Prof.Dr. Ibrahim KARATAŞ Assoc.Prof.Dr. Mustafa PEHLİVAN Assoc.Prof.Dr. H.İsmet UÇAN In this study saturated and unsaturated aliphatic and aromatic aldehydes ( 3- hydroxybutanal, 3-hydroxy-3-phenylpropanal, 2-butenal, 3-phenyl-2-propenal ), 1- chloro-2,3-epoxypropane, l-bromo-2,3-epoxypropane, l,3-dichloropropan-2-ol, 2,3- dibromopropan-1-ol were used as the starting materials. Aldehydes shown above were reacted with hydroxylamine hydrochloride at 75-80 °C in the presence of benzene, dichloroetane (chloroform) and converted into corresponding oximes. After identifying the structures of oximes, alkylation reactions of them with epychlorohydrine, epybromohydrine or 2,3-dibromopropane-l-ol under basic conditions were carried out. The structures of obtained glycide ethers were identified by physical and chemical methods. Off the compounds some amino derivatives were given to Biological department, Education faculty, S.Ü. to measure the physiological activity. KEY WORDS: Aliphatic and aromatic unsaturated aldehyde, aliphatic or aromatic hydroxyaldehyde, aliphatic and aromatic saturated or unsaturated oximes, epychlorohydrine, l,3-dichloropropan-2-ol, 2,3-dibromopropan-l-ol, spectroscopic structure determination.