Gülhane Parkındaki mevcut bitkisel materyallerin irdelenmesi
Investigation of available plant materials in Gülhane Park
- Tez No: 571780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma, 2017-2018 yılları arasında Gülhane Parkında mevcut bulunan süs bitkilerini ve bunların bulundukları alanları tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma literatür taraması, veri toplama, inceleme ve yerinde gözlem, analiz ve değerlendirme aşamalarından oluşmaktadır. Öncelikle araştırma konusu ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklar taranarak konunun kavramsal çatısı oluşturulmuş, ayrıca araştırma konusu ile ilgili daha önce yapılan araştırmalar ve sonuçları bir mantık çerçevesi içerisinde analiz edilerek, araştırmanın veri toplama aşaması ile ilgili metot geliştirilmiştir. Belirlenen metot çerçevesinde elde edilen veriler analiz edilerek, sonuçlar ilgili literatür ile tartışılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın materyalini Gülhane Parkı bahçesinde mevcut bulunan bitkisel materyali oluşturmuştur. 2017-2018 tarihleri arasında araştırma alanına çok sayıda arazi gezisi yapılarak, bitkilerin morfolojilerini belirtmek için fotoğraf makineleri ile çekimler yapılmıştır. Ayrıca bitkilerin tespiti sırasında bitkinin isimlendirilmesini kolaylaştırmak amacıyla bitkiye ait morfolojik özellikler ve bitkinin bulunduğu yerler not edilmiştir. Fotoğrafları çekilen bitkilerin morfolojik özelliklerini tespit etmek amacı ile çiçek, meyve, yaprak, gövde gibi organları uzmanlar eşliğinde incelenmiştir. Ekolojik özellikleri, çoğaltılmaları, hastalık ve zararlıları, peyzajda kullanımları, genel yayılışları, bitkilerin genel yapıları yanında dal, yaprak, çiçek, meyve, kozalak gibi ayırt edici özellikleri, ilgili kaynaklardan yararlanılarak tanımlanmıştır. Araştırma alanı olarak seçilmiş yerlerin planları hazırlanıp bitkilerin plan üzerindeki yerleri işaretlenmiştir. Teşhisi yapılan bitkilerin ait oldukları tür özellikleri, alfabetik sıraya göre sıraya göre numaralandırılmış ve bu numaralar planlara işaretlenmiştir. Mevcut bitkinin bulunduğu konumu, bitkinin boyu ve bitkinin taç iz düşüm genişliği eklenmiştir. Bir bitkinin arazide kolay bulunabilmesi için planlardaki kare numaraları bitki listesine eklenmiştir. Gülhane parkındaki parseller incelenirken, mevsimlik çiçekler, yer örtücüler ve asırlık anıt ağaçlar araştırma kapsamına alınmamıştır. Araştırma alanında yapılan bu çalışmada süs amaçlı kullanılan bitki gruplarını içeren 20 familya, bu familyalara ait 23 cins ile 26 tür süs bitkisi tespit edilmiştir. Bu çalışma sonunda süs amaçlı kullanılan bitkilerin çoğunlukla Rosaceae, Cupressaceae, Celastraceae, Araliaceae familyalarına dahil oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışma ile tespit edilen süs bitkileri hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için bir başvuru kaynağı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the ornamental plants and their areas in Gülhane Park between 2017-2018. The study consists of literature review, data collection, analysis and on-site observation, analysis and evaluation. Firstly, domestic and foreign sources related to the research subject were scanned and the conceptual framework of the subject was formed, and the previous studies about the research subject and the results were analyzed in a logical framework and a method for data collection phase of the research was developed. The data obtained within the framework of the determined method were analyzed and the results were discussed and evaluated with the relevant literature. The material of the study was the plant materials which are present in the garden of Gülhane Park. Between 2017-2018, many field trips were made to the research area, and photographs were taken with cameras to indicate the morphology of the plants. In addition, the morphological features of the plant and the locations of the plant were noted in order to facilitate the naming of the plant during the identification of the plants. In order to determine the morphological characteristics of the photographed plants, organs such as flowers, fruits, leaves and stems were examined in the company of experts. Ecological characteristics, reproduction, diseases and pests, their use in landscaping, their general distributions, their general structures as well as their distinctive features such as branches, leaves, flowers, fruits and cones have been identified by using relevant sources. The plans of the selected places were prepared and the places of the plants on the plan were marked. The species characteristics of the identified plants are numbered in alphabetical order and these numbers are marked on the plans. The location of the existing plant, the length of the plant and the crown width of the plant were added. Square numbers in plans have been added to the list of plants to make it easier to find a plant in the field. . While examining the parcels in Gülhane Park, seasonal flowers, groundcovers and century-old monumental trees were not included in the research. In this study, 20 families, 23 genera and 26 species of ornamental plants have been identified. At the end of this study, it was determined that the plants used for ornamental purposes were mostly included in Rosaceae, Cupressaceae, Celastraceae, Araliaceae families. During this study, it was aimed to create a reference who want to get detailed information about identified ornamental plants.