Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında hasta maliyet analizi
- Tez No: 27598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TANSU AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI.02ET Çağın en ileri teknolojilerini uygulayarak hizmet veren Gülhane Askeri Tıp Akademisinde üretilen hizmetlerin gerçek maliyetlerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma; özellikle pahalı teknolojiyi kullanarak hizmet veren Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalındaki hasta maliyet analizinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmada; GATA Komutanlığının idari, mali ve tıbbi verileri derlenmiştir. Mali veriler önce; doğrudan madde ve malzeme giderleri, doğrudan personel giderleri ile genel üretim giderleri şeklinde sınıflandırılmıştır. Daha sonra esas, yardımcı ve destek hizmet birimleri başlıkları altında toplanmıştır. Toplanan bu giderlerin tümü Birinci Dağıtım Tablosunu oluşturmuştur. Destek hizmet birimlerinin giderleri, kademeli dağıtım yöntemi kullanılarak en küçükten en büyüğe doğru sıralanmış ve en büyük gidere sahip birimden başlayarak kendinden önceki destek, yardımcı ve esas hizmet birimlerine dağıtılmıştır. Destek hizmetleri giderlerinin dağıtımı sonunda esas ve yardımcı hizmet birimlerinde oluşan toplam giderler İkinci Dağıtım Tablosunu oluşturmuştur. Kan Bankası ve Laboratuvarlardan oluşan yardımcı hizmet birimlerinde ikinci dağıtım sonunda elde edilmiş olan giderler, 82laboratuvarlarda tetkik sayısına, kan bankasında ise kan üniti sayısına bölünerek birim maliyetler elde edilmiştir. Esas hizmet birimi olan Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nın ikinci dağıtım sonunda elde edilen maliyetlerine yardımcı hizmet birimlerinin birim maliyetlerinden faydalanılarak elde edilen maliyetler de ilave edilerek Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalının 1991 yılı toplam maliyeti 33.333.544.705 TL. olarak bulunmuştur. Buradan hareketle hasta maliyet analizi yapılmıştır. Buna göre; bir hastanın poliklinik maliyeti 259.153 TL., yatan hastanın bir günlük maliyeti 653.157 TL., ameliyathanesinde yapılan ameliyatların koroner 86.741.377 TL, konjenital 61.897.777 TL., kapak 91.404.163 TL. ve diğer ameliyatlar ise 39.279.806 TL. olarak bulunmuştur. Ayrıca ameliyat edilmeyip sadece bakım hizmeti verilen bir hastanın maliyeti de 4.978.715 TL. olduğu tespit edilmiştir. 83
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY It was assumed that finding the real costs of health services produced by Gulhane Military Medicine Academy (GATA) Hospital applying the most advanced technologies of modern era, is useful. This study was conducted for defining patient costs of Cardiovascular Surgery Basic Science Branch that produces services by using expensive technology. In this study, data related to administrative, financial and medical services are obtained. Financial data were classified firstly as direct metarial expenses, direct personnel expenses and general production expenses. Then they are calculated for main, auxilary and support services departments. These costs formed to First Distribution Table Costs of support service - departments were sorted ascendingly and distributed to other support service - departments and assintence and main service- departments. After costs of support service - departments were distributed, total costs accumulated in main and assistance service - departments formed the Second Distribution Table Total costs of assistance departments (includes blood bank and laboratories) calculated by second cost distribution were 84devided by number of blood unit for blood bank and devided number of examination for laboratories to find unit costs of these departments. Total costs of cardiovasculer surgery department that is the main services department, calculated from second distribution were added the costs of assistance services departments found with the aid of their unit costs. As a result total cost of Cardiovascular surgery Departmens is 33.333.544.705 TL. Using this costs patient costs analysis were conducted. According to these analysis it was found that cost per outpatient was 259.153 TL, cost per patient day was 653.157 TL., costs per coronery operation was 86.741.377 TL, cost per congenital operation 61.897.777 TL., cost per kapak was 91.404.163 TL. and cost per other operation was 39.279.806 TL. In addition to these findings, cost per patient that not utilized surgical services was 4.978.715 TL. 85