Endüstriyel bir binanın doğal gaz ile radyant vekonvansiyonel sistemlerle ısıtılmasının ısıl vemaliyet analizi
Heat and cost analysis of heating with a radiantand conventional systems with natural gas aindustrial building
  1. Tez No: 571788
  2. Yazar: HASAN BAHADIR GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde endüstrinin hızlı gelişimi kontrolsüz bir enerji tüketiminin başlamasına neden olmaktadır. Doğal kaynaklarımızın hızla tükenmesi, ekolojik dengenin çevre kirliliği ile bozulması ve enerji üretiminin yüksek maliyeti bizi enerji tasarrufuna çok daha duyarlı hale getirmektedir. Ülkemizdeki enerjinin çoğu endüstriyel binalarda tüketilmekte ve tüketilen enerjinin çoğu da ısıtma amaçlı kullanılmaktadır. Enerji korunmasında ısı yalıtımı, etkili ve ekonomik önlemlerin ön saflarında yer almaktadır. Bu kapsamda tez çalışmasının amacı; endüstriyel bir binanın doğal gaz ile ısıl ve maliyet analizlerinin incelenmesidir. Tezin amacına uygun olarak endüstriyel bina seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of the industry is causing uncontrolled energy consumption to begin. The rapid depletion of our natural resources, the degradation of ecological balance by environmental pollution and the high cost of energy production make us more sensitive to energy saving. Most of the energy in our country is consumed in industrial buildings and most of the energy consumed is also used for heating purposes. Thermal insulation in energy conservation is at the forefront of effective and economic measures. In this context, the aim of the thesis study; the analysis of natural gas and thermal and cost analysis of an industrial building. In accordance with the objective of the thesis was selected as an industrial building.