Costs of after war reconstruction in Syria: Alternatives and chalanges
Suriye'nin savaş sonrası yeniden yapılanmasının maliyetleri: Aalternatifler ve zorluklar
- Tez No: 571789
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Suriye'deki çatışma Suriyeliler için ağır maliyetler doğurarak, yaşamlara, mülklere ve altyapıya zarar vererek ülkenin zaten kırılgan ekonomisinin çöküşüne neden olmuştur. Bununla birlikte, çatışma er ya da geç bitecektir. Bu nedenle önümüzdeki yeniden yapılanma çabaları, çatışmaya yol açan sosyo-ekonomik nedenleri dikkate alarak, Suriye halkının temel ihtiyaç ve haklarına cevap vermelidir. Bu çalışmanın ilk bölümü giriş niteliğinde olup, araştırmanın içeriğini açıklamaktadır. İkinci bölümde, çalışma, kavramını ve boyutlarını açıklayan yeniden yapılanmanın kavramsal bir çerçevesini çizmektedir. Sonra da çalışma, bu çalışmayı gerçekleştirmenin amaçlarını ve hedeflerini göstermektedir. Üçüncü bölüm, çatışmada büyük bir rol oynayan Suriye halkının karşılaştığı sosyal ve ekonomik sorunları analiz etmektedir. Dördüncü bölüm, Suriye ekonomisinin bazı ana sektörlerinde yeniden yapılanma maliyetinin objektif vizyonlarını ve görüntülerini sunmaktadır. Daha sonra çalışma, bu sektörlerin performansını öncekinden daha iyi hale getirmeyi amaçlayan iş planlarını ve gelecekteki projeleri sunmaktadır. Şimdiki aşamada yeniden yapılanma planlamasının önemine rağmen, planlayıcılar savaşın yıktığı ülkenin göze alamayacağı fonları temin edileceğinin sorusuna karşı karşıyadır. Suriye'nin birçok uluslararası ve bölgesel etkileyenler için bir savaş alanı haline gelmesine bağlı olarak çalışma, beşinci bölümde Suriye krizinde birçok ülkenin varlığına ışık tutmaya çalışıp, Suriye'de ve bölgede onları harekete geçiren etmenleri ve onların çıkarlarını analiz etmek ve böylece yeniden yapılanma sürecinde gelecekteki rollerini kestirmektir. Son olarak çalışma, çatışmaya neden olan sosyo-ekonomik faktörleri dikkate alarak, benzer vakalardan alınan derslere dayanarak sağlam bir yeniden yapılanma gerçekleşmesi için birkaç kural koymuştur. Altıncı bölüm, araştırmanın sonucudur.
Özet (Çeviri)
The conflict in Syria has exacted heavy costs for the Syrians, causing damage to lives, properties and infrastructure, and a collapse in the country's already fragile economy. However, the conflict will finish sooner or later. Therefore, the subsequent reconstruction efforts should address the basic needs and rights of the Syrian people, taking into account the socio-economic causes that led to the conflict. The First Chapter of this study is an introduction, explains the content of the research. In the second chapter, the study draws a conceptual framework of the reconstruction, explaining its concept and dimensions, then the study points out the aims and the objectives of conducting this work. The third chapter analyzes the social and economic problems that Syrian people were facing, which had a great rule in the conflict happened later. The fourth chapter presents objective visions and images of the cost of reconstruction in a number of main sectors of the Syrian economy. Then the study submits work plans and future projects aimed at improving the performance of these sectors better than before. Despite the importance of the planning for reconstruction at the current stage, however planners face the crucial question of securing the funding that the war-torn country can not afford. Based on the fact that Syria has become a battleground for many international and regional players, the study tries in the fifth chapter to shed light on the presence of a number of countries in the Syrian crisis. Analyzing their motives and interests in Syria and the region, and thus expecting their future role in the reconstruction process. Finally, the study set several rules for healthy reconstruction based on lessons from similar cases, taking into account the socio-economic factors that caused the conflict. The sixth chapter is a conclusion of the research.