Konya bölgesinde hububat tarımında tohum yatağı hazırlama uygulamalarının toprağın bazı fiziksel özellikleri ve yakıt tüketimine etkileri
- Tez No: 57179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ÇARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
48 ÖZET Bu çalışma, Konya bölgesinde hububat tarımında tohum yatağı hazırlama uygulamalarının toprağın bazı fiziksel özellikleri ve yakıt tüketimine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Konya bölgesinde sulu tarım şartlarında hububat tarımında toprak işleme sistemlerinin belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması ile aşağıda verilen 5 farklı uygulama araştırma materyali olarak ele alınmıştır. -Kulaklı pulluk + kültüvatör + dişli tırmık -( 2 Kez ) Ağır tip diskü tırmık -Kulaklı pulluk + ( 2 Kez ) tandem çekilir tip diskü tırmık -Ağır tip diskü tırmık + kültüvatör + dişli tırmık -( 2 Kez ) Rototiller Araştırmada ele alınan uygulamaların yakıt tüketimi, toprağın hacim ağırlığı, porozite, gravimetrik nem içeriği, yüzey artıkları gömülme oram, toprak agregatlarının ağırlıklı ortalama çapı, penetrasyon direnci, yüzey profil düzgünsüzlüğü ve kesilme direnci üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla varyans analizleri yapılmıştır. Varyans analizlerinin önemü çıktığı durumda, bunun hangi uygulamadan ileri geldiğini bulmak için LSD testi yapılmıştır. Denemeler sonucunda, uygulamaların toplam yakıt tüketiminin 14.40-31.75 L/ha, toprağın hacim ağırlığının 1.013-1.272 gr/cm3, porozitenin %52.0-61.77, gravimetrik nem içeriğinin %10.48-14.98, yüzey artıkları gömülme oranının %51.71- 86.86, toprak agregatlarının ağırlıklı ortalama çapının 9.46-22.76 mm, toprağın penetrasyon direncinin 1.254-1.905 MPa, yüzey profil düzgünsüzlüğünün %23.08- 40.81 ve toprağın kesilme direncinin 2.63-7.78 N/cm arasında değiştiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS ON SOME PHYSICAL PROPERTIES OF SOIL AND FUEL COMSUMPTION OF SEEDBED PREPARATION METHODS USED IN CEREAL PRODUCTION IN KONYA REGION Hakan DO?AN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor: Doç.Dr. Kazım CARMAN 1996, Page: Jury : The aim this study is to investigate the effects on some physical properties of soil and fuel comsumption of seedbed preparation methods used in cereal production in Konya region. According to the results, fuel comsumption, dry bulk density, porosity, gravimetric moisture content, overturning rate of residue, mean-weigth diameter, penetration resistance, surface roughness and shear resistance varied 14.40 to 31.75 L/ha, 1.013 to 1.272 gr/cm3, 52.0 to 61.77 %, 10.48 to 14.98 %, 51.71 to 86.86 %, 9.46 to 22.76 mm, 1.254 to 1.905 MPa, 23.08 to 40.81 % and 2.63 to 7.78 N/cm2 respectively. KEY WORDS: Seedbed preparation, soil physical properties, fuel comsumption, surface roughness, overturning rate of residue, mean-weight diameter, penetration resistance, shear resistance. u