Konya'da kamuoyu ait bazı tarım işletmelerinin elektrifikasyon düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 57180
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA'DA KAMUYA AİT BAZI TARİM İŞLETMELERİNİN ELEKTRİFİKASYON DÜZEYLERİNİN BELİRI.ENMESİ Yusuf DİMY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalar Anabilim Dalı Danışman : Yrd Doç. Dr. Ahmet PEKER 1996, Sayfa :39 Jüri : Prof Dr. Şinasi YETKİN Yrd Doç. Dr. Fikret DEMİR Yrd. Doç. Dr. Ahmet PEKER Bu araştırmada Konya'da bulunan kamuya ait Altınova, Konuklar ve Gözlü Tarım İşletmelerinin elektrifikasyon düzeyleri belirlenmiştir. Elektrifikasyon düzeyinin bir ifadesi olan özgül elektrik enerjisi tüketimi, tanımda çalışan nüfus başına tüketilen elektrik enerjisi miktarı, özgül kurulu güç değerleri ve yetiştirilen ürünlerden birim ürün başına tüketilen elektrik enerjisi miktarları her işletme için ayrı ayrı belirlenmiştir. Araştırma sonunda Altınova Tanım İşletmesinin özgül elektrik enerjisi tüketimi 1995 yılında 150,40 kWh /ha - yıl bulunmuştur. Konuklar Tarım İşletmesi için 95,73 kWh / ha - yıl ve Gözlü Tanım İşletmesi için ise 51,74 kWh / ha - yıl olarak bulunmuştur, özgül kurulu güç ve tarımda çalışan nüfus başına tüketilen elektrik enerjisi miktarı da yine Altınova Tanım İşletmesi için en yüksek bulunmuştur.Birim ürünün elde edilmesi için tüketilen elektrik enerjisi miktar ise Altınova Tanım İşletmesinde inek sütü için 0.031 kWh / kg, Konuklar Tanım İşletmesinde inek sütü için 0.028 kWh / kg bulunmuştur. Gözlü Tanım İşletmesinde ise koyun sütü için 0.048 k Wh / kg bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Elektrik Enerjisi Tüketimi, özgül Elektrik Enerjisi Tüketimi, Tanım İşletmeleri, Elektrifikasyon Düzeyi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINA TION OF ELECTRIFICA TION LEVELS OF AGRICULTURAL ENTERPRISES WHICH ARE REIATIVE TO PUBLIC IN KONYA Yusuf DİI AY Selçuk University Graduate School of Natural And Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor: YrdDoç.Dr. Ahmet PEKER 1996 Page :39 Jury : Prof.Dr. Şinusi YETKİN Yrd Doç. Dr. Fikret DEMİR YrdDoç.Dr.Ahmet PEKER In this study, the electrification levels of Altınova, Konuklar and Gözlü Agricultral Enterprises which are relative to Public were determined. Specific electricity energy consumption, consumed electricity energy amount per person who works in agricutre, specific existed power value which are explanation of electrication level were seperately determined. At the end of study, specific electricity energy consumption was found as 150,40 kWh/ha-year for Altınova AED, as 95,73 kWh/ha-year for Konuklar AED and as 51,74 kWh/ha-year for Gözlü AED in 1995. Specific existed power values and consumed electricity energy amount for obtained per unit of product was found as 0,03 1 kWh/kg for cow milk in Altınova,as 0,028 k Wh/kg for cow milk in Konuklar and as 0,048 kWh/kg for Sheep milk in Gözlü. KEY WORDS : Electricity energy consumption, specific electricity energy consumption, farm enterprise, electrification level.