Türkiye-Rusya arasındaki endüstri içi ticaret ölçülmesi
Measurement of intra-industry trade between Turkey and Rusia
- Tez No: 571792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye İle Rusya Federasyonuarasındaki ilişkiler her iki ülke için de önemli olmuştur ve gelecekte de önemli kalacak gibi görünmektedir. Türkiye ile Rusya ticaret ve yatırımlar, enerji ve inşaat gibi yoğun ve çok yönlü karşılıklı bağlarla bağlanmış komşulardır. Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler son 23 yıl içinde tedrici bir biçimde gelişmiş ve 2008 yılında 38.8 milyar Amerikan Dolarlık en yüksek hacmine ulaşmıştır. Buna ek olarak turizm ve enerji sektörlerindeki işbirliği de kayda değer biçimde gelişmektedir. Rusya ve Türkiye giderek artan bir biçimde işbirliği ve ekonomik entegrasyon trendi yaşamaktadır. İki ülke arasındaki dış ticaret açısından dış ticaret dengesinde Rusya lehine bir açık vardir. Bu açığın sebebi nedir? Acaba Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret, endüstriler arası mı, yoksa endüstri içi ticaret olarak mı sürmektedir? Bu konuya Grubel Lloyd endeksini kullanarak şöyle bir yanıt verebiliriz: Rusya Federasyonu'ndan ithal edilen enerji ham maddeleri ithalatı iki ülkenin karşılıklı dış ticaretinde Türkiye'nin önemli dış ticaret açığı vermesine yol açmaktadır. Nitekim Rusya'dan Türkiye'ye yönelik mineral yakıtlar, yağlar ve alkali ürünler başlıkları altında yapılan ithalat en büyük açık nedenidir. Dolayısıyla iki ülke arasındaki ticaretin endüstriler arası ticaret şeklinde yapıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish-Russian Federation relations has been important to both countries, and will remain crucial at several aspects, for example, trade, investment, energy and construction due to its geographical nature with intense and multifaceted bilateral ties.Gradually over the last 23 years, trades between Turkey and Russia has developed significantly with $38.8 billion in 2008. Cooperating in the tourism and energy sectors have considerable growth as well. Russia and Turkey are experiencing, in a great extent, an ongoing trend of cooperation and economic integration.In this trading ecology, Turkey is taking the trading deficit side. What is the reason for this deficit? Is the trading more Inter-industrial? Or is it considered to be more of Intra-industrial? We can use the Grubel Lloyd index to answer this question: The importation of raw energy materials from Russia was the main reason for Turkey's external trade deficit. This trade deficit mostly contributed from Turkey's consumptions on its mineral fuels, oils and alkaline. Therefore, trades between the two countries is carried out in the form of inter-industrial trade.