An overview of the talent management in Turkey: An application on the participation banks
Türkiye'de yetenek yönetimine genel bir bakış: Katılım bankaları örneği
  1. Tez No: 571795
  2. Yazar: KENAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHA OĞUZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, İşletme, Banking, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde küresel rekabetin etkileri, işletmelerin tüm süreçlerine etki etmekte ve yeni çıkan yönetim anlayışlarını benimsemelerini zorunlu hale getirmektedir. Bilgi ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler işletmelerin uzun soluklu rekabet avantajını olumsuz etkilemektedir. Yapılan tüm yatırım ve alınan önlemlere rağmen işletmelere özgü ürün ve servisler kopyalanıp sahtesi piyasaya sürülerek işletmeleri zor durumda bırakmaktadır. Bunun farkına varan işletmeler 20. Yüzyılın son çeyreğinden itibaren kopyalanamaz nitelikteki insan unsuruna yönelmişlerdir. Küresel rekabet ortamında insan kaynağı faktörünün ayırt edici gücü, insan kaynakları yönetiminde yeni bir yönetim felsefesini ortaya çıkartmıştır. Bu yönetim felsefesinin adı 'Yetenek Yönetimi'dir. Yetenek Yönetimi, insan kaynaklarına yeni rol ve sorumluluklar yükleyerek insan kaynağı yönetiminin yerine yeteneklerin yönetimi anlayışını benimsemektedir. Finans sektöründe insan kaynağı diğer sektörlere göre daha fazla önem arz etmektedir. Katılım bankaları, finans sektöründe faaliyet göstermektedir ve sektör yetenekli işgücüne bağımlı olan bir örgüt yapısına sahiptir. Sektörün, potansiyeli yüksek ve yetenekli çalışanlara sahip olması ve büyüme hedefi olan bu sektörde çalışanları elde tutabilmesi de oldukça önemlidir. Bununla birlikte ülkemizdeki katılım bankalarında yetenek yönetiminin benimsenmesi ve uygulanması ile ilgili çalışmalara rastlanılmamıştır. Hazırlanan tez çalışmasında; öncelikle insan kaynakları yönetimi, stratejik insan kaynakları yönetimi ve yetenek yönetimi süreci ile ilgili literatür incelenerek gerekli kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra, faizsiz bankacılık sistemi hakkında bilgi verildikten sonra; katılım bankalarının insan kaynakları politikalarıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Son olarak, Türkiye'de katılım bankacılığı sektöründe faaliyet gösteren 2 si devlet ve 3 ü özel sermayeli olan toplam 5 katılım bankasında, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Mülakatlar yetenek yönetimi yaklaşımının uygulayıcısı ve denetleyicisi olan insan kaynakları departmanlarında görevli yöneticilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; özel sermayeli bir banka hariç diğer 4 bankada yetenek yönetimi uygulamamalarının istenilen seviyenin altında olduğu tespit edilmiştir. Özel sermayeli katılım bankalarının yetenek yönetimi ve alt boyutlarından faydalanma düzeyi kamu sermayeli katılım bankalarının bir hayli üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the effects of global competition affect all processes of enterprises and make them compulsory to adopt new management approaches. The rapid developments in information and technology adversely affect the long-term competitive advantage of enterprises. In spite of all the investments and the measures taken, the products and services specific to the enterprises are copied and put on the counter market, leaving the companies in a difficult situation. Businesses have realized that the human element cannot be copied since the last quarter of the 20th century. The distinctive power of the human resource factor in the global competitive environment has revealed a new management philosophy in human resource management, which has the name of 'Talent Management'. This new management philosophy adopts the understanding of talent management instead of human resource management by imposing new roles and responsibilities on human resources. In the financial sector, human resources are more important than other sectors. Participation banks operate in the financial sector and have an organizational structure that is dependent on skilled labor. It is also very important for the sector to have high potential, to have talented employees, and to retain the employees in this sector, in order to keep up with its growth target. However, no studies have been found on the adoption and implementation of talent management in participation banks in Turkey. In this study, firstly, the literature related to human resources management, strategic human resources management and talent management process is examined and necessary concepts are explained. Then, after informing about the interest-free banking system, information about the human resources policies of participation banks was included. Finally, data were collected by the qualitative research method of in-depth interview techniques in 5 participation banks in Turkey, of which 2 are state-owned and 3 owned by private equity. Interviews were conducted with managers in human resources departments, which are practitioners and supervisors of talent management approach. According to the findings obtained from the interviews; except for one bank with private capital, talent management practices were found to be below the desired level. Moreover, it is found that the level of utilization of talent management and its sub-dimensions in private participation banks is much higher than that in public participation banks.