Yetişkinliğe geçişte anne-babaya bağlanma ile problemli internet kullanımı ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisi
The mediaton role of need for cognitive closure in the relationship between parental bonding and problematic internet use in the transition to adulthood
- Tez No: 571796
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, anne-babaya bağlanma ile problemli internet kullanımı ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisini bir model bağlamında incelemektir. Ek olarak, bu değişkenlerin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada araştırma grubunu, %40'ı erkek (n= 176), %60'ı (n= 253) kadın olmak üzere toplam 429 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği”,“Ebeveyn Bağlanma Envanteri-Kısa Formu”ve“Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Path modeli, t-Testi ve ANOVA verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir. Araştırma sonucunda, anneye bağlanmanın (ß= .20, p< .01), babaya bağlanmanın (ß= .08, p < .01) ve tamamlanma ihtiyacının (ß= .01, p< .01) problemli internet kullanımı üzerinde pozitif ve düşük düzeyde yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Anneye bağlanmanın (ß= .10, p< .01) ve babaya bağlanmanın da (ß= .04, p< .01) tamamlanma ihtiyacı üzerinde pozitif ve düşük düzeyde yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan analiz sonucunda, tamamlanma ihtiyacının aracılık rolü gözlenmektedir. Anneye bağlanmanın (ß= .001, p< .01) ve babaya bağlanmanın (ß= .0004, p< .01) tamamlanma ihtiyacı üzerinden problemli internet kullanımına dolaylı etkisinin düşük ve pozitif olduğu bulgusu elde edilmiştir. Anneye bağlanmanın (ß= .20, p< .01) ve babaya bağlanmanın (ß= .08, p< .01) toplam etkisi problemli internet kullanımı ile düşük düzeyde pozitif ilişkili bulunmuştur. Araştırmanın analizi sonrasında elde edilen bulgular, alanyazındaki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating effect of the need for cognitive closure in the relationship between parental bonding and problematic internet use in a context of a path model. In addition, it was investigated that do these variables differenciate in respect of certain demographic variables or not. In the study, which is a relational screening model, the study group consisted of 429 individuals (40% male (n = 176) and 60% (n = 253) female). Problematic Internet Use Scale, Parental Attachment Inventory-Short Form and Need for Cognitive Closure Scale-Short Form were used in order to gather the data. Path model, t-Test and ANOVA are the basic statistics in this study.