Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınlarda meme kanseri tarama davranışları
Breast cancer screening behaviors of women who have family history of breast cancer
  1. Tez No: 571800
  2. Yazar: EMİNE KADRİYE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA SEÇGİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınlarda meme kanseri tarama davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte planlandı. Çalışma örneklemini 20 yaş ve üstünde okuma-yazma bilen, gebe olmayan ve birinci, ikinci ya da üçüncü derece akrabasında meme kanseri öyküsü bulunan 316 kadın oluşturdu. Çalışmada veriler, Birey Bilgi Formu, Meme Kanseri Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, Mamografi Yeterlik Ölçeği ve Meme Kanseri Korku Ölçeği ile toplandı. Çalışmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü anova testi, Student t testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Çalışmada örneklem grubunun çoğunluğunu 20-39 yaş grubunda (% 65), evli (% 61), lise mezunu (% 33), en az bir çocuk sahibi (%65), her hangi bir işte çalışmayan (%53), sağlık güvencesi olan (%92), gelir algısı orta düzeyde olan (%50), sağlık durumunu çok iyi/iyi olarak değerlendiren kadınlar oluşturdu. Çalışmada KKMM yapma oranı %29, KMM yaptırma oranı % 39 ve mamografi çektirme oranı %23'tür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to determine factors affected breast cancer screening behaviors among women who have breast cancer family history. Study sample included 316 women who are 20 years and older, literate, not pregnant and have breast cancer family history in first, second and third degree of relatives. Data were collected with Individual Information Form, Champion's Health Belief Model Scale, Mammography Self-Efficacy Scale and Breast Cancer Fear Scale. Data was analyzed with descriptive statistics, one-way anova, student's t-test and logistic regression analysis. Overall, women who were aged between 20-39 (65%), married (61%), high-school graduate (33%), have children (65%), unemployed (53%), have health insurance (92%), have medium-level of perception of income (50%) and very good/good belief of general health. In the study, 29% of women had Breast Self-Examination (BSE), 39% had Clinic Breast Examination (CBE) and 23% had regular mammography.