XIX. yüzyılın ilk yarısında Turgutlu'da nüfus hareketleri
Populations movements in the Turgutlu in the first half of the XIXth. century
- Tez No: 571805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TAŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
XIX. asır yenileşme sürecinin yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönem olmuştur. Osmanlı kurumlarından pek çoğu ya yenilenmiş ya da lağvedilmiştir. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı kaldırılmış, buna bağlı olarak yeni bir ordu kurma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kurulacak olan bu ordunun asker ihtiyacını karşılayabilmek adına ülkenin asker potansiyelinin belirlenmesi gerekmekteydi. Bu amaç ile ilk olarak 1831 yılında ülke genelinde erkek nüfusun sayım işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonraki yıllarda da belli aralıklar ile nüfus sayımının yapılmasına devam edilmiştir. Çalışmamızın konusu 1831'deki sayımdan başlayarak 1850'ye kadar yapılmış olan Turgutlu nüfus sayımlarını incelemek ve Turgutlu merkez nüfusunun demografik yapısını belirleyerek yıllar içerisindeki değişimini ortaya koymaktır. Çalışmamızda nüfus defterlerinde kayıtlı olan kişilerin üzerine alınan notlardan hareket ederek, Turgutlu nüfusunu nicel ve nitel hareketliliği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
XIXth. century has been a period of intense innovation. Many of the Ottoman institutions were either renovated or abolished. In 1826, the Janissary Army was abolished and the need to establish a new army emerged. The military potential of the country had to be determined in order to meet the military needs of this army. For this purpose, in 1831, the census of the male population was carried out throughout the country. In the following years, the census was countinued at certain periods. The sunject of our study is to examine the censuses of Turgutlu starting from the census in 1831 until 1850 and to determine the demographic structure of the central population of Turgutlu and reveal the change over the years. In our study, the quantitative and qualitative mobility of Turgutlu population will be determined based on the notes taken on the people registered in the population registers.