L'examen du paradoxe de la flèche de Zénon à partir du concept Aristotélicien du temps
Zenon'un ok paradoksunun Aristotelesçi zaman kavramı üzerinden incelenmes
  1. Tez No: 571804
  2. Yazar: EBRU KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ORHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez kapsamında Zenon'un ok paradoksu üzerinden zaman ve hareket ilişkisi ve bu paradoksa getirilen Aristoteles itirazı incelenmesi konu alınmıştır. Böyle bir tezin yazılmasının arkasındaki gerekçe, Zenon'un akıl yürütmesinde zaman ve hareket ilişkisinden kaynaklı bir problem tespit edip, bu problemin Aristoteles'in gördüğü problemden daha önemli bir noktaya değindiğini düşünmemizden kaynaklanır. Dolayısıyla bu motivasyonla yola çıkıp Aristoteles'in Zenon'un akıl yürütmesine getirdiği itiraza, yine Aristoteles'in zaman ve harekete dair düşünceleri içerisinden alternatif bir itiraz getiririz. Zamanın hareketten ayrı olup olmadığına dair bir yargıda bulunmadan, yani zaman ve hareket kavramlarının arasındaki ilişki ortaya konmadığı sürece, zamana tabi olan bir şimdi kavramından yola çıkarak hareketin imkânsızlığına dair bir kanıtlamada bulunmanın sakıncalıdır. Aristoteles düşüncesi içerisinden zamanın hareketle nasıl ilişkilendiğine dair bir ön kabul Zenon'un akıl yürütmesine dahil edilirse, hareketin imkansızlığının koşulunu sağlayan şimdi kavramı, esasen hareketi gerektiren bir kavram olduğundan, hareketin imkansızlığı tam da hareketi gerektiren bir kavramla kanıtlanmış olur. Zira Zenon'un akıl yürütmesi şimdinin hareketin zorunlu koşulu olması öncülüne dayanır ve buradan yola çıkarak şimdiyi hareketin yokluğunun yeterli koşulu olarak belirler. Fakat alternatif itiraz şimdinin zorunlu koşulunun hareket olmasına dayanır. Dolayısıyla, alternatif itiraza göre, Zenon tarafından hareketin yokluğunun yeterli koşulu olarak belirlenen şimdinin esasen zorunlu koşulu harekettir. Aristoteles'in itirazını yetersiz bulmamızın ise bu itiraz kapsamında şimdinin durağan bir noktaya indirgenip, şimdinin hareketli cismin hareketiyle olan bağlantısından kaynaklanan değişken yapısınınm göz önünde bulundurulmamasından kaynaklanır. Dolayısıyla Aristoteles itirazında doğrudan şimdi kavramının hareketle olan ilişkisine değil, zaman ve şimdi arasındaki parça-bütün ilişkisine dair bir hatayı tespit eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Zeno's Arrow paradox through the relation of time and motion and Aristotle's objection to the reasoning of Zeno. The reason for our writing this thesis is our finding a defect in Zeno's reasoning on the relation of time and movement, which seemingly is more crucial than that underlined by Aristotle. Thus, we bring an alternative objection from Aristotle's concepts on time and motion to the objection that Aristotle brought to Zeno's reasoning. We have stated that it is inconvenient to make a proof of the impossibility of movement by making use of a concept of“now”, subject to time, without making a judgment as to whether time is separate from motion, that is, without the relationship between time and motion being revealed. When a pre-admission of how time relates to movement through Aristotle's thought is included in Zeno's reasoning, since the concept of“now”, which provides the condition of the impossibility of the motion, is essentially a concept that requires motion, the impossibility of the motion is proved by a concept that requires the movement. Because Zeno's reasoning is determines“now”as a sufficient condition for the impossibility of the motion, however, our alternative objection is based on the fact that the necessary condition of now is motion. Thus, according to the alternative objection, in fact the necessary condition of“now”, determined by Zeno as the sufficient condition of the impossibility of the motion, is the motion. Therefore, we have argued that Zeno's reasoning will be invalid. We consider Aristotle's objection to Zeno insufficnt, because he uses a reductive concept of now than the concept of now in his own time theory: While expressing the inaccuracy of the concept of now in the arrow paradox, Aristotle does not refer to the mediation of motion. Instead of that, in his objection, Aristotle notices a problem of the part-whole relationship between time and“now”, not the relation of motion directly to the“now”which is subjected to time.