Harran ovasından alınan bazı toprak örneklerinin x-ray ve spektroradyometre ile kil minerallerinin araştırılıp karşılaştırılması
Studying clay minerals by using x-ray and spectroradiometer in some soils from harran plain
  1. Tez No: 571822
  2. Yazar: BESTAMİ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu çalışmada Harran Ovasının farklı seviye ve yerlerinden alınan 15 toprak örneğinin X-Ray ve Spektroradyometre cihazları ile kil analizleri yapılarak metotlar arası ilişkiler belirlenip, farklılıklar saptanmıştır. Kil minerallerinin tipinin ve oransal miktarlarının bilinmesi önem kazanmaktadır. Kil minerallerinin çok ince zerreler halinde bulunmaları, kristal ve kimyasal yapı yönünden temelde birbirlerine benzemelerine rağmen birbirlerinden katyon ve su tutma, özgül yüzey alanı, plastiklik gibi özellikler yönünden çok büyük farklılıklar göstermektedir. Dolayısıyla bunların tespiti noktasında hangi yöntemin daha sağlıklı, hızlı, güvenilir ve ekonomik olduğu önemlidir. Bu çalışma değinilen noktaların tespiti açısından oldukça önemlidir. Çalışmada Harran Ovası'ndan alınan toprak örneklerinin X-Ray ve Spektroradyometre ile kil analizlerinin yapılması sonucunda bu iki yöntem arasındaki farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, clay analyzes of soil samples taken from different levels and places of Harran Plain were investigated with X-Ray and Spectroradiometer tools and the relations between the methods were determined and differences were characterised. It becomes significant to determine the type and proportional amounts of clay minerals. The presence of clay minerals in very fine granules is basically very similar to each other in terms of crystalline and chemical structure, however, they differ greatly in terms of properties such as cation and soil water retention, specific surface area and plasticity. Therefore, it is important to determine which method is healthier, faster, reliable and economical. This study is significant in terms of determining the points mentioned. In the study, the clay samples obtained from Harran Plain were analyzed by X-Ray and Spectroradiometer and the differences between these two methods were determined.