Dopamine ve asetaminofenin eş zamanlı saptanması için bir voltametrik yöntemin geliştirilmesi
Development of a voltammetric method for the simultaneousdetermination of dopamine and acetaminophen
  1. Tez No: 571824
  2. Yazar: YASEMİN UZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Karbon nanotüp, samaryum ve tungsten noparçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerdeki dopamine (DA) ve asetamiofenin (ACT) saptanması için kullanılmıştır. Birçok elektrotla karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi (Sm2O3-NPs/W-NPs/CNTs/GCE), DA ve ACT için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot, DA için 0.180 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.178 V civarında yine bir indirgenme piki vermekte ve pik potansiyelleri arasındaki fark 2 mV olarak hesaplanmıştır. Önerilen platform ACT için de 0,390 V civarında iyi tanımlanmış yükseltgenme piki verirken 0,388 V civarında yine bir indirgenme piki elde edilmiştir. ACT için de pik potansiyelleri arasındaki fark 2 mV olarak hesaplanmıştır. DA ve ACT' nin saptanmaları, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, DA ve ACT'nin 4.0×10-9 M ile 2.5x10-7 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme DA ve ACT için sırasıyla 7.0 x10-9 M ve 1.0x10-10 M bir saptama sınırlarına olanak vermiştir. Ayrıca, Sm2O3-NPs/W-NPs/CNTs/GCE, yüzeyinde DA ve ACT için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda DA ve ACT'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dopamin, asetaminofen, elektroanaliz, voltametri, sensörler
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanotubes and tungsten-samarium nanoparticles. The proposed voltammetric platform has been utilized for the detection of dopamine (DA) and acetaminophen (ACT) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Sm2O3-NPs/W-NPs/CNTs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of DA and ACT. The proposed exhibited a well-defined oxidation peak at 0.180 V and a corresponding reduction peak at 0.178 V with peak separation of 2 mV. The proposed platform also exhibited a well-defined oxidation peak at 0.390 V and a reduction peak at 0.388 V for ACT. The separation in peak potentials was calculated to be 2 mV for ACT. Detection of DA and ACT was performed using square wave voltammetry. It was shown that DA and ACT were linear in the concentration range from 4.0×10-9 M to 2.5x10-7 M. The composite material enabled detection limits of 7.0 x10-10 M and 1.0 x10-10 for DA and ACT, respectively. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for DA at the surface of (Sm2O3-NPs/W-NPs/CNTs/GCE)). The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of DA in pharmaceuticals. KEY WORDS: Dopamine, acetaminophen, electroanalysis, voltammetry, sensors