Sağlık çalışanlarının aşı yoluyla bağışıklanma ile ilgili bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları
Healthcare workers' knowledge, attitudes and behaviors related to vaccination
- Tez No: 571858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Giriş ve Amaç: Aşı, insanları hastalıklardan korumanın en önemli ve en maliyet-etkin yöntemidir. Çalışmamızda sağlık çalışanlarının hem kendilerine önerilen hem de çocukluk çağı aşılarıyla ilgili bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilerek sağlık çalışanları arasındaki aşı tereddütünün varlığını, boyutunu ve nedenlerini araştırmak, aşılanmanın oranları ve önündeki engellerin neler olduğunu ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı olarak planladığımız araştırmamıza, S. B. Ü. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 300 sağlık çalışanı katıldı. Veriler, 1 Kasım 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, toplam 31 sorudan oluşan bir anket formu toplandı. Veri toplama formları; sağlık çalışanlarının tanımlayıcı özellikleri (yaş, cinsiyet, meslek, çalışılan birim, çalışma süresi, akademik ünvan, eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma durumu), bağışıklanma ile ilgili bilgi düzeyleri, tutumları ve davranışlarının değerlendirileceği sorulardan oluştu. Sağlık çalışanlarına önerilen aşılar ve çocukluk çağı aşıları ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmek için 10 maddeli bir soru soruldu, her bir maddenin doğru yanıtı için 1 puan verilerek toplam 10 puan üzerinden değerlendirildi. Sağlık çalışanlarının aşı kabulünü değerlendirmek için 10 maddeli bir soru soruldu. Her madde, 5'li Likert ölçeği ile değerlendirildi, toplam puan aralığı 10-50 arası belirlendi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Araştırmamıza katılan 300 sağlık çalışanının 150'si (%50) doktor, 120'si (%40) hemşire, 30'u (%10) diğer sağlık personeli, 228'i (%76) kadın, 72'si (%24) erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Vaccination is the most important and cost-effective way of protecting people from diseases. The aim of this study is to evaluate the knowledge levels, attitudes and behaviors of health care workers both in terms of their recommended and childhood vaccines, to investigate the existence and causes of vaccination hesitation among health care workers, and to determine the rates and barriers to vaccination. Materials and Methods: In our cross-sectional and descriptive study, S. B. Ü. Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, attended by 300 health care workers. Data were collected from a questionnaire consisting of 31 questions between 1 November 2018 - 31 December 2018. Questions were asked to evaluate the descriptive characteristics of health workers (age, gender, profession, unit of study, duration of study, academic title, education level, status of having children), knowledge levels, attitudes and behaviors related to immunization. Health professionals were asked a 10-item question to evaluate their knowledge level about recommended vaccines and childhood vaccines. Each item was evaluated on a total of 10 points, giving 1 point for the correct answer. A question of 10 items was asked to evaluate the acceptance of vaccination by health workers. Each item was evaluated with a 5-point Likert scale and the total score range was between 10-50. For statistical analysis, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used. Results: Of the 300 health workers who participated in our study, 150 (50%) were doctors, 120 (40%) were nurses, 228 (76%) were women, and 72 (24%) were men.