Türk Çevre Hukukunda idari yaptırımlar
Administrative sanctions in Turkish Environmental Law
  1. Tez No: 571859
  2. Yazar: ABDULLAH EDİP BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Bu doğrultuda çevre hakkı Anayasa'da güvence altına alınmış ve bu hakkın korunması devletin bir yükümlülüğü haline gelmiştir. Bu yükümlülüğe göre, çevreyi iyileştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek için birtakım önlemlerin alınması zorunludur. Çevre kirliliğini önleme sorumluluğunu yerine getirirken devlet tarafından alınan önlemlerden biri de idari yaptırım mekanizmasının işletilmesidir. Genellikle çevre ihlalleri gerçekleştikten sonra harekete geçen bu mekanizma, etkin bir şekilde işlemesi durumunda caydırıcılık sağlayarak çevrenin korunmasında önleyici bir rol oynayacaktır. Zira idari yaptırımlar, çevre hukukunun en önemli ilkesi olan önleme ilkesi ile doğrudan ilişkilidir. Tezimizin konusu Türk Çevre Hukuku'nda İdari Yaptırımlar olup, çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çevre kavramı, çevre hukukunun tarihi gelişimi, kaynakları, kapsamı ve önemi incelenip, çevreye karşı hukuka aykırı fiiller, ceza hukuku ve kabahatler hukuku açısından, bağlam dışına çıkmamak adına, yüzeysel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, idari yaptırım kavramı ve özellikleri belirtilmiş, Türk Çevre Mevzuatındaki ilgili düzenlemeler ele alınmıştır. Çevre mevzuatının geniş hacimli olması nedeniyle, çalışmanın bu bölümü 2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre tesis edilen idari yaptırımlar çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Üçüncü bölümde, söz konusu kanundaki ihlaller ve uygulanan idari yaptırımların yargısal denetimi; ilk inceleme ile yaptırım kararının esasına yönelik inceleme analiz edilerek yargılama usulünden ve müsadere sorunundan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Everyone has the right to live in a healthy and balanced environment. The right to environment has been guaranteed in the Turkish Constitution and thus the protection of this right has become an obligation of the state. According to this obligation, a number of measures should be taken to improve the environment, to protect the environmental health and to prevent environmental pollution. One of the measures taken by the state when carrying out the responsibility of preventing environmental pollution is“administrative sanction”mechanism. This mechanism, which usually comes into action after environmental violations take place, will play a preventive role in the protection of the environment by providing deterrence if it operates effectively. Because, administrative sanctions are directly related to the principle of prevention, which is the most important principle of environmental law. The subject of our thesis is Administrative Sanctions in Turkish Environmental Law and the study consists of three chapters. In the first chapter, topics regarding the concept of environment, historical development of environmental law, sources of environmental law, scope and importance of environmental law are discussed. In addition, unlawful acts against the environment were examined superficially in terms of criminal law and misdemeanor law in order not to be out of context. In the second chapter, the concept of administrative sanction and its features as well as related regulations in Turkish Environmental Legislation are discussed. Due to the large volume of the legislation, this part of the study is limited to the administrative sanctions established in accordance with the Environmental Law ( Law No. 2872 ). Finally, in the third chapter, the violations of Law No.2872 and the judicial review of the administrative sanctions applied were analyzed in terms of both the procedural and the merits examination. In addition to this, the trial process and confiscation problem were mentioned