Akarsu kesitlerinde taşkın ötelenmesi
Flood routing in any section of the river
  1. Tez No: 57187
  2. Yazar: HAVVA UZYÖNÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Taşkınların meydana getireceği zararlardan korunmak için, taşkın dalgasının belirli bir kesite ulaştığı anda uğradığı değişikliklerin bilinmesi gerekir. Bu değişiklikler debi ve seviyede meydana gelen farklılıklardandır. Bu nedenle taşkın büyüklüklerini belirlemek için hidrolik ve hidrolojik metodlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada ; hidrolik metod için denklemler çıkartılıp, hidrolojik metodlar örneklerle açıklanmıştır. Bu örnekler Gediz nehrinden alman verilere dayanmaktadır. \ vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY To avoid from the damage that floods can cause, when the flood wave comes to a specific section the changes of it should be known. These changes are the differences that occur in the discharge and at the water level. For this reason, hydraulic and hydrologic methods had been improved so that the flood magnitudes can be fond. In this study, for the hydraulic method the equation were found and hydrologic methods were explained with some examples. These examples depend on the data that had been got from the Gediz river. vu