Antiplatelet tedavi alan koroner arter hastalarında erken dönem gastrointestinal kanama riski ve etkileyen faktörler
Risk of early gastrointestinal bleeding in coronary artery patients undergoing antiplatelet therapy and affecting factors
  1. Tez No: 571873
  2. Yazar: AYŞE AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN HİLMİ ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda koroner arter hastalığı nedeni ile antiagregan tedavi başlanan hastaların gastrointestinal kanama riskinin ve bu riski etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek merkezli, prospektif, kesitsel ve gözlemsel olarak yapılmış ve hastalar 1 yıl takip edilmiştir. Kardiyoloji Kliniği'nde koroner arter hastalığı nedeni ile klopidogrel, ticagrelor veya prasugrelden birinin başlandığı, 1 yıl boyunca ilacı kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, yatış tanıları ve bulguları, komorbiditeleri, kullandıkları ilaçlar, gastrointestinal hastalık öyküleri incelenmiştir. Hastaların 1, 3, 6 ve 12'nci ayda klinik olarak kontrolleri yapılarak elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Toplam 1000 hasta ile çalışmaya başlanmış olup 74 hasta çeşitli nedenlerden dolayı takibi bıraktığı için 926 hasta 1 yıllık takibi tamamlayarak çalışmaya dahil edilmiştir. Bu 926 hastanın 24'ünde (%2,6) GİS kanama gelişmiş ve kullandıkları antiagregan ilaçlar arasında kanamaya neden olma açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. GİS kanama gelişen hastalarda kronik böbrek hastalığı bulunma yüzdesi GİS kanama gelişmeyen hastalara göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (p=0,003). GİS kanama geçirenlerde paradoksik olarak ASA tedavisi uygulanan hasta yüzdesinin daha düşük olduğu görüldü (p=0,036).
Özet (Çeviri)
Risk of Early Gastrointestinal Bleeding in Coronary Artery Patients Undergoing Antiplatelet Therapy and Affecting Factors AİM: In this study, we aimed to evaluate the risk of gastrointestinal bleeding and the affecting risk factors in patients undergoing antiaggregant therapy for coronary artery disease. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted as a single-center, prospective, cross-sectional and observational study in the Health Sciences University, Antalya Training and Research Hospital and the patients were followed up for 1 year. Patients who had taken the medication for 1 year and had started clopidogrel, ticagrelor or prasugrel due to coronary artery disease in the Cardiology Clinic were included in the study. Patients' demographic characteristics, hospitalization diagnoses, findings, comorbidities, gastrointestinal disease history and medications used by patients were evaluated. The data obtained by clinical controls of the patients at 1st, 3rd, 6th and 12th months were analyzed by appropriate statistical methods. RESULTS: A total of 1000 patients were started to work with, and since 74 patients were discontinued for various reasons, 926 patients' one year follow up was completed and included in the study. 24 (2.6%) of these 926 patients developed GIS bleeding and there was no statistically significant difference in terms of causing bleeding between the antiaggregant drugs were they used. The percentage of chronic renal disease was significantly higher in patients with GIS bleeding than those without GIS bleeding (p = 0.003). Paradoxically, the percentage of patients who had ASA treatment was lower in patients with GIS bleeding (p = 0.036).