ST segment yükselmesiz miyokart enfarktüsü nedeni ile hastaneye başvuran ve erken girişimsel strateji uygulanan hastalarda tikagrelor ön yükleme stratejisi ile işlem sırasında yükleme stratejisinin peri-prosedürel miyonekroz üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Impact of preloading strategy with ticagrelor on periprocedural myocardial injury in patients with non-ST elevation acute coronary syndromes undergoing early invasive strategy
- Tez No: 761639
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin 2020 yılında yayınladığı kılavuza göre erken girişimsel strateji uygulanacak NSTAKS hastalarına P2Y12 antagonisti ile ön yüklemesiz strateji yapılması önerilmiştir. NSTAKS tanısı alan hastaların koroner anjiyografiye alınmalarına kadar geçen sürede hastalar ikili anti-platelet tedavisi alamadığından daha yüksek oranda miyokardiyal iskemi, ölüm, stent trombozu ve özellikle peri-prosedürel miyokart hasarı olabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmanın amacı NSTAKS hastalarında ön yüklemeli strateji ve ön yüklemesiz stratejinin perkütan koroner girişim sonrası peri-prosedürel miyokart hasarı ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: 24 saatten önce koroner anjiyografiye alınan NSTAKS hastaları iki gruba ayrılmıştır. Tikagrelor ile ön yükleme yapılan grup ile ön yüklemesiz grup peri-prosedürel miyokart hasarı, kardiyovasküler nedenli ölüm, MI, inme ve kanama oranları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Erken girişimsel tedavi uygulanmış 319 NSTAKS hastası değerlendirmeye alındı. 87 hastaya P2Y12 antagonisti ile ön yüklemeli strateji uygulandı, 232 hastaya ise ön yüklemesiz strateji uygulandı. Tikagrelor ile ön yükleme stratejisi uygulanan hastalardaki PKG öncesi-12. saat, 6-12. saat ve 12-24. saat aralığındaki troponin düzeyinin ön yüklemesiz stratejiye göre daha düşük olduğu saptanmıştır (sırasıyla p=0,025, p=0,026 ve p=0,022). Tikagrelor ile ön yükleme stratejisi uygulanan grupta ön yüklemesiz strateji uygulanan gruba göre daha az oranda peri-prosedürel miyokart hasarı gözlemlenmiştir. İki grup arasında kanama varlığı dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0,938). Sonuç: Çalışmamızda tikagrelor ile ön yükleme stratejisinin uygulanması, ön yüklemesiz strateji uygulanmasına göre NSTAKS hastalarında daha az oranda peri-prosedürel miyokart hasarına neden olurken, kanama oranını değiştirmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Current guidelines endorsed by ESC do not recommend routinely administering P2Y12 receptor inhibitor in patients with NSTE-ACS in whom coronary anatomy in unknown and early invasive strategy is planned. However, absence of P2Y12 inhibitors in NSTEMI may potentially increase the risk of thrombotic complications such as periprocedural myocardial injury and stent thrombosis, both before and at the time of PCI. The primary aim of this study is to investigate impact of preloading strategy with ticagrelor on periprocedural myocardial injury in patients with NSTE-ACS undergoing early invasive strategy. Secondary aim is to investigate safety outcomes such as rate of bleeding related with preloading strategy. Methods: NSTE-ACS patients who underwent coronary angiography and subsequent PCI in 24 hours following hospital admission were divided into two groups; the first group is composed of patients receiving ticagrelor pretreatment as soon as possible after admission and before PCI, and second groups is composed of patients who received a loading dose of ticagrelor after coronary angiography. Periprocedural myonecrosis defined by an increase of >5 times the ninety- ninth percentiles of the assay in troponin-negative patients before PCI or a 20% increase compared with pre-PCI value. Results: The 2 groups were similar regarding baseline characteristics except higher prevelance of hypertension (p=0.014) and higher hemoglobin levels (p=0.01) in preloading group in comparison to no-preloading group. Patients in the ticagrelor pretreatment group had less myonecrosis before the coronary angiography based on troponin measurements sampled between 6. and 12. hour after admission (p=0.025), also had less procedural myonecrosis based on troponin measurements sampled between 12. and 24. following the PCI (p=0.022). The rate of major adverse cardiovascular events (p= 0,938) and BARC >2 (p= 0,938) at 1-month follow-up was similar between the 2 groups. Conclusion: Our findings suggest that ticagrelor pretreatment reduces periprocedural myonecrosis in NSTE-ACS patients undergoing PCI in 24 hours following admission. Pretreatment with ticagrelor is not associated with higher bleeding events in comparison to loading at the time of PCI.