Artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş mevsimler materyallerinin okul öncesi dönem çocuklarının dil ve kavram gelişimine etkisi
The effect of seasonal materials enriched with augmented reality on childrens language and concept development in preschool peri̇od
  1. Tez No: 571872
  2. Yazar: DAVUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER BEYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş mevsimler materyallerinin okul öncesi dönem çocuğunun dil ve kavram gelişimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nicel-deneme modellerinde ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. 2017–2018 eğitim öğretim yılında Kırşehir il merkezinde bulunan Necati Taner Yüksel Anaokulu'nda dört farklı şubede eğitim gören deney grubu (n=34) ve kontrol grubu (n=34) olmak üzere 68 çocuk araştırmanın çalışma örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada Mevsim Kavramları Algılama Testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS 22.00 paket programında yapılan analizi sonucunda Cronbach's Alpha güvenilirlik katsayısı 0.87 olarak bulunmuştur. Uygulamalar sonucu 10 soruluk ve dört bölümden oluşan güvenilir bir test geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puanları arasındaki farkları incelemek için Bağımsız Örneklem t-Testi; deney ve kontrol grupları arasındaki farkı belirlemek için, Eşleştirilmiş Örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to determine the effect of enriched seasons materials with augmented reality on childrens language and concept development in preschool period.In the scope of the research in quantitative test models, experimental design with pretest test-final test control group was used. The working sample of the research is compased of 68 children, including on experimental group (n=34) and a control group (n=34), who were educated four different branches in Necati Taner Yüksel kindergarden in Kırşehir during the 2017–2018 academic year. In this research Seasonal Concepts Perception Test was used as a data collection. After the result of SPSS 22.00 package analysis with abtained data the reliability of Cronbach's Alpha coefficent is determined as 0.87. Conseguently a test consistiny of ten questions and four part has been developed. In order to examine the differences between the pre-test and final test results of experiment and control group children independent sample t-test is used, then to examine the difference of pre-test and final test results of experiment and control group children among the themselves paired sample t-test is used, as well.