2 ay – 2 yaş arasında ilk kez ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda E.coli dışı ya da ESBL pozitif üremenin izlem sonuçları
Follow-up results of first febrile urinary tract infection between 2 months - 2 years associated with non- E.coli or ESBL positive strains
  1. Tez No: 571882
  2. Yazar: MUSTAFA KAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELDE KASAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç Bu retrospektif çalışma ile 2 ay–2 yaş arasında ilk kez ateşli idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçiren çocuklarda E.coli dışı ya da ESBL pozitif üremenin sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuçlar ile Tepecik Çocuk Nefroloji Kliniği İYE Kılavuzu'unda güncelleme yapılması planlanmıştır. Hastalar ve Yöntem Çalışmaya 01.01.2017-01.01.2018 tarihleri arasında 2 ay-2 yaş arasinda ilk kez ateşli İYE geçiren ve kılavuzumuza göre izlenmiş olan olgular alınmıştır. Olgulara ait bilgiler arşiv verilerinden toplanmıştır. Olgular E.coli/E.coli dışı üremesi olanlar ve ESBL pozitif ve negatif olanlar şeklinde gruplanarak demografik, laboratuvar ve radyolojik veriler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular Çalışmamıza %44,8'si kız %55,2'si erkek olmak üzere toplam 277 olgu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives This retrospective study aimed to evaluate the follow up results of children who had their first febrile urinary tract infection (UTI) caused by non-E.coli or ESBL positive strains between the ages of 2 months and 2 years. Upon the results, an update would be planned to be made in the Tepecik Children's Nephrology Clinic UTI Guide. Patients and Methods The study included cases that had febrile UTI for the first time between 2 months and 2 years of age between 01.01.2017-01.01.2018 and monitored according to our guideline. The data was collected from the archive. The cases were grouped as those infected with non-E.coli/E.coli and ESBL positive and negative ones. Demographic, laboratory and radiological data were compared between the groups. Results A total of 277 patients, 44.8% of whom were girls and 55.2% of whom were boys, were included into the study. In the group who had UTI with non-E.