Benign ve malign böbrek tümörlerinin ayrımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin rolü
Use of dwi in characterization and differential diagnosis of renal masses
  1. Tez No: 571886
  2. Yazar: ALPER SEVER
  3. Danışmanlar: DR. YILDIRAY SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Böbrek kitlelerinin benign-malign ayrımında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin ayırıcı tanıya katkısının araştırılması. Böbrek tümörlerine, günlük klinik pratikte sıklıkla karşılaşılmakta, benign-malign ayrımı için klinik bulgular, laboratuvar testleri ve ultrasonografi başta olmak üzere görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda difüzyon ağırlıklı görüntülemenin böbrek tümörlerinin benign-malign ayrımında etkinliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: SBÜ Haseki EAH Üroloji Kliniği'nde böbrek tümörü nedeniyle opere olmuş hastaların listesi alınarak PACS görüntüleme sistemlerinde kayıtlı preoperatif DAG içeren batın manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) retrospektif olarak tarandı. PACS'ta kayıtlı görüntüleri olan ve bilgi yönetim sisteminde histopatolojik sonuçlarına erişilebilen hastaların görüntüleri üzerinden özel MR iş istasyonunda DAG verileri baz alınarak otomatik olarak yapılan ADC haritaları üzerinden de kantitatif ADC değerleri ölçüldü. Elde edilen ADC değerleri malign ve benign gruplara ayrı ayrı eşleştirildi, SPSS istatistik ortamında kıyaslanarak değerlendirildi. Bulgular: Kriterlerimize uyan hastalardan toplamda 142 adet renal kitle saptanmış olup bunların 108'i malign, 34'ü benigndir. Malign tümörlerin 59'u berrak hücreli BHK, 19'u papiller BHK, 14'ü kromofob BHK, 9'u THK iken kalan 7'si diğer nadir histolojik alt tipler olarak saptandı. 34 benign tümörün 6'sı onkositom, 3'ü anjiyomyolipom; diğer 14'ü papiller adenom, metanefrik adenom, enfeksiyoz psödotümörler olarak saptandı. Benign tümörlerin 11'i ise benign kistik lezyonlar olarak saptandı. Benign ve malign kitleleri olan hastaların alt tipleme yapılmaksızın değerlendirildiğinde ADC değerleri arasında anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık saptanmamıştır. Berrak hücreli BHK ADC değerleri, papiller ve kromofob BHK'lerinden anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. BHK grubunda ADC değerleri BHK dışı malign gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Onkositomların ADC değerileri kromofob BHK'lerden anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. BHK Fuhrman grade I-II olan grupta ADC değerleri Fuhrman grade III-IV olan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Sonuç: Difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme yöntemi kısa sürede elde edilen ve böbrek kitlelerinin ayırıcı tanısına katkı verebilen bir tetkik olup uygun koşullarda kullanımı teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the role of DWI in characterization and differential diagnosis of renal masses. Renal masses are being exposed more frequently. Clinical findings, lab results and imaging methods are used for accurate characterization of renal masses. We wanted to assess the role of DWI in differentiation between benign and malignant renal masses. Materials and methods: Between January 2014 and december 2018, patients who had undergone surgery due to renal tumour at our institution were reviewed retrospectively. Patients who had preoperative MRI with appropriate parameters and whose masses were biopsy-proven were included for the study. Diffusion-weighted images were taken, and ADC maps were calculated automatically by MRI unit. The average ADC values of patients were classified as benign and malignant. SPSS was used to evaluate the statitistical data. Results: Of the 142 patients, 108 had malignant and 34 had benign masses. Of the malignants 59 were clear cell RCC, 19 had papillary RCC, 14 had chromofobe RCC, 9 had TCC, 7 had other rare subtypes. Of the benigns 6 had oncocytoma, 3 had angiomyolipoma and other 14 had papillary adenomas, metanephric adenomas and infectious pseudotumours. 11 of the benigns were benign cystic lesions of the kidneys. Difference between ADC values of the malignant masses and benign masses wasn't statistically significant (p>0.05).