Mide kanserinde tanı anındaki evre ile patolojik alt tip ve lokalizasyonun ilşkisi
The relationship between stage and pathological sub-type and localization in gastric cancer at di̇agnosi̇s
- Tez No: 571887
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ocak 2008 ve ekim 2011 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mide kanseri nedeniyle ameliyat olan ve patoloji sonuçları ile kliniğimize gelen 90 hasta retrospektif olarak incelendi. Kanserin Lauren sınıflamasına göre patolojik tiplemeşi yapıldı. Hastalığın tipi ile yaş, cinsiyet, lokalizasyon ve evre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Verilerin analizi SPSS for Windows 11,5 paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Between January 2008 and October 2011, 90 patients who had undergone surgery for gastric cancer at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and who were admitted to our clinic with pathology results were retrospectively analyzed. Pathological typing of cancer according to Lauren classification was performed. We investigated whether there was a statistically significant relationship between the type of disease and age, sex, localization and stage. Data analysis was performed using SPSS for Windows 11.5 package program. A p value of