Tasarruflar ile insani gelişmişlik arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between savings and human development
  1. Tez No: 571893
  2. Yazar: SAVAŞ MÜCTEBA HARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tasarruf ve kalkınma kavramı günümüzde Türkiye dâhil pek çok ülkede önemli bir yere sahiptir. Bir ülkenin sahip olduğu yurtiçi tasarruflar kalkınmanın finansmanında başvuracağı en kolay ve en maliyetsiz kaynaklardır. Son yıllarda gözlemlenen tasarruf oranlarındaki değişimler ve ekonomik büyümede meydana gelen azalışlar tasarruf-ekonomik büyüme ve kalkınma kavramlarını tekrar gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, 1990 - 2017 döneminde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından İnsani Gelişme Endeksi (HDI) hesaplanan 160 ülkenin tasarruf oranları ile insani gelişmişlik düzeyi arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında ülkelerin 1990-2017 yılları arası HDI değerlerinin ortalaması alınmıştır. Alınan ortalama HDI değerlerine göre 160 ülke 3 gruba ayrılıp Granger , Toda-Yamamoto ve Dumitrescu-Hurlin nedensellik analizleri çerçevesinde tasarruf ve HDI arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the concept of saving and development has an important place in many countries, including Turkey. A country's domestic savings are the easiest and the most cost-effective sources for the financial development. Changes in the savings rates observed in recent years and the decreases in economic growth rates have brought the concepts of saving, economic growth and development into the agenda. This study uses Human Developmen Index (HDI) published in the Human Development Report, which is commissioned by the United Nations Development Program (UNDP) to examine the cauality relationship between the saving rates and the level of human development for 160 countries. Within the scope of the study, the average HDI values of the countries between the years 1990-2017 were used. According to the mean HDI values, 160 countries were divided into three groups and the causality relationship between savings and HDI was examined in the framework of Granger, Toda-Yamamoto and Dumitrescu-Hurlin causality analyzes.