Ahmet el-Mütevelli'nin el-Vücuhu'l Müsfira fi'l-Kıraâtis-Selâseti'l-Mütevatira isimli Eserinin tahkiki
Ahmet Al-Mutevelli's Book Al-Wujoh Al-Musferah fi Algraat Althlath Al Mutawaterah and investigation
  1. Tez No: 571903
  2. Yazar: ALI LATEEF HAMMOODI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu muhtasar İmam Muhammet Ahmet el-Mütevelli'nin ( 1313 h ) on kıraâti tamamlayıcı kıraâtleri topladığı eseridir ve onlar; Ebu Câfer kıraâti: Yakup Bin Ka'ka', Cemmaz ve İbni Verdan rivayettir, Revah ve Rüveys kıraâtlerinden olan Yakup b. İshak el-Hadremi kıraâti ve İdris b. Abdülkerim el-Bağdadi ve İshak b. İbrâhîm el-Mervezi rivayetlerinden olan Halef b. Hişam el-Esdi rivayetleridir. Müellif bu eserinde İbni Cezeri'nin“ed-Dürret'ül Mudietu”eserindeki yöntemi izlemiştir, hacminin küçüklüğü ve ulaşımının kolaylığıyla beraber içeriğindeki değerli faydalar ve Kur'an kıraâtleri ni toplama hususlarındaki öneminden dolayı bu eseri tahkik ederek hazırladım.
Özet (Çeviri)
This study belongs Imam Muhammad el- Mutevelli who is collect ten qıraah/recitations, complemantary recitations those the recitation of Ebu Cafar: Yakub bin Ka'ka', Jammaz and İbn Vardan's narrations/riwayah; recitations of Yakub bin Ishaq el-Hadrami and İdris bin Abdulkareem el-Baghdadi from the recitation of Ravah and Ruveys, and narrations of Halaf bin Hishaam el-Esdi from İshaq bin İbraheem el-Marwazi's narrations. I folllow method's of Ibn Jaziri's book which is“ed-Durrat'ul Mudi'atu”because it's volume is small and it get easily also it contains many valuable knowledges. So I try to care his method's which is improtant Qur'anic recitations.