Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerinde çalışan personelin iş tatmini ve sanal kaytarma davranışının örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinin incelenmesi: Ege bölgesi örneği
A study of the effects of job satisfaction and cyberloafing behaviour on organisational alienation in youth services and provincial sport directorates: Aegean region sample
  1. Tez No: 571902
  2. Yazar: FATİH UMUT ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ONAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş tatmini ve sanal kaytarma davranışının örgütsel yabancılaşma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu Ege Bölgesindeki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan Uzman, Spor Eğitim Uzmanı, Sportif Eğitim Uzmanı kadrolarında çalışan personeller oluşturmaktadır. Araştırmaya 190 kişinin gönüllü katılımı sağlanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçlarını Sanal Kaytarma Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Yabancılaşma Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanmış Kişisel Bilgi Formu oluşturmaktadır. Verilerin analizi için; Kolmogrov-Simirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Shapiro-Wilk testi analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın istatiksel bulguları, SPSS 23 paket programı aracılığıyla elde edilmiştir. Sonuç olarak, iş tatmininin örgütsel yabancılaşma üzerinde negatif, sanal kaytarma üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of job satisfaction and cyberloafing behaviour on organizational alienation. The control group of the study comprises of staff at the Youth Services and Provincial Sports Directorates in the Aegean Region, working in a capacity of Expert, Physical Education Expert, and Athletics Training Expert. Voluntary participation of 190 persons was obtained for the study. The data collection tools for the study comprise of the Cyberloafing Behaviour Survey, Job Satisfaction Survey, and Organizational Alienation Survey, together with the Personal Information Form prepared by the author. Analysis of the data was carried out using the Kolmogrov-Simirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Shapiro-Wilk test. The statistical findings of the study were obtained by using the SPSS 23 computer program. As an outcome of the study, it was found that Job Satisfaction and Cyberloafing had an effect on Organizational Alienation.