İskenderun'da bulunan termik santrallerin istavrit (Trachurus trachurus) ve sardalya (Sardina pilchardus) balık dokularında ağır metal birikimlerinin incelenmesi.
Thermal power plants in Iskenderun and detection of their heavy metal effects on pilchard and horse mackerel fish tissues.
- Tez No: 571912
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hatay İli/Türkiye, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde yer alan dört İstasyonda (su alma-deşarj yapılan alanlarda ve boru hattının etrafında yer alan dört İstasyonda) istavrit (Trachurus trachurus) ve sardalya (Sardina pilchardus) balık örnekleri yakalanarak dokularında bazı ağır metal birikimleri (Pb, Cd, Fe, Ni, Cu, Zn, Cr, As, Al, ve Mn) araştırılarak mevsimsel değişiklikler incelenmiştir. Balıkların kas ve solungaç dokuları analiz edilmiş, ağır metallerin söz konusu dokulardaki birikim düzeyinin anlamlılığı araştırılmıştır. Bu ağır metaller içerisinde en çok birikenin demir olduğu, en fazla birikimin solungaç dokularında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu iki türde mevsimsel farklılıklarının birikime etkileri incelenmiş, istavrit (Trachurus trachurus) ile sardalya'da (Sardina pilchardus) kış ve yaz mevsiminde, çalışılan ağır metallerin en çok solungaçta biriktiği tespit edilmiştir. Tüm dokulardaki metal değerleri Türk Gıda Kodeksinde yayınlanmış Avrupa Birliği normlarına uygun olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda balık dokularında tespit edilen ağır metal birikiminin insan sağlığı ve ekosistem açısından tehlikeli boyutlarda olmadığı anlaşılmıştır. Balık dokularındaki ağır metal birikiminin antropojenik etki altında olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was completed in Hatay Province/Turkey, Organized İndustrial Zone at İskenderun Basin, with the four stations which include water drainage regions. Pilchard (Sardina pilchardus) and horse mackerel (Trachurus trachurus) fish were angled and some of the heavy metal accumulations (Pb, Cd, Fe, Ni, Cu, Zn, Cr, As, Al, ve Mn) in their tissues were detected with seasonal changes. Fish muscles and gills were analyzed for accumulations of heavy metals and compared with the others if significant or not. İron was higher than all of the heavy metals. Most of the accumulations were detected at gills. On the other hand seasonal differences of these two kind of species compared with their accumulations. İt is detected that most of heavy metal acummulation in winter and summer of Horse mackerel's (Trachurus trachurus) and Pilchard's (Sardina pilchardus) tissues was at gills. The heavy metal levels detected in all fish tissues was lower than Food Codex which is published according to European Union's norms. As a result of this study heavy metal concentration in fish tissue hasn't created threat over people health and ecosystem. İt is detected that heavy metal accumulation over fish tissue is not under the anthropogenic effect.