Yüzey su soğutmalı fotovoltaik panelin (PV) performansının araştırılması
Investigation of performance of surface water cooled photovoltaic panel (PV)
  1. Tez No: 571920
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, bir yüzey su soğutmalı fotovoltaik (PV) güneş panelinin performansı araştırılmıştır. Bu amaçla, 1,2 m2 yüzey alanlı ve 275 W gücünde, 72 adet monokristal hücreden oluşan bir güneş paneli ve üzerinde 1,2 cm çapında 12 adet su çıkışına sahip krom metal su borusu kullanılmıştır. Panel yerden 1,5 m yükseklikteki bir çelik kaide üzerine ve 30'lik eğim açı ile yerleştirilmiştir. Su fıskiyesi panelin en üst noktasına tüm yüzeyini tarayacak şekilde yerleştirilmiştir. Panel çalışırken, farklı günlerde ve sabit debide üstten su ile soğutma yapılarak ve su soğutma yapılmadan güç üretim performansı belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, panel üst yüzey soğutma sistemi ile birlikte elektrik güç üretiminde kayda değer artışlar saptanmıştır. Ayrıca, önemli miktarlarda termal enerji de üretilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of a surface water cooled photovoltaic (PV) solar panel was investigated. For this purpose, a solar panel with 1,2 m2 surface area and 275 W of power, 72 monocrystalline cells and a metal water pipe with a diameter of 1,2 cm and 12 water outlets were used. The panel is placed on a steel base 1,5 m high from the ground and at a 30 angle of inclination. The water fountain was placed on the top of the panel to scan the entire surface. During the operation of the panel, it was tried to determine both the electric power and the thermal power with out being cooled by water from different days and flow. As a result, significant increases were observed in the electric power production with the panel surface cooling system. In addition, significant amounts of thermal energy can be produced.