Tuz domlarında hidrojen depolama yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of hydrogen storage methods in salt domes
- Tez No: 571921
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, yer altı tuz domlarında oluşturulan mağaralarda hidrojen depolama aşamaları ile bu aşamalarda kullanılan yöntem ve sistemler incelenmiştir. Kaya tuzu mekanik yapısı araştırılarak, mağara stabilitesini etkileyen güvenlik sınır değerleri belirlenmiştir. Tuz domalarında kaverna oluşumu ile hidrojen depolama aşamalarını içeren sistemler, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi kapsamında Aksaray ilinde inşa edilen 12 kaverna analizi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Tuz Gölü bölgesinde oluşturulmuş kaverna boyut ve özellikleri kullanılarak hidrojen ile doğalgaz depolama değerleri hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, farklı derinliklerde teorik kaverna ölçütleri belirlenerek, iki gaza ait farklı basınç ve sıcaklıklar için depolanma değerleri; kütle, hacim, enerji ve yastık gazı yüzdesi üzerinden analiz edilmiştir. Yeraltı tuz mağaralarında hidrojen depolama aşama ve sistemlerinde, doğalgaz depolama yöntemine göre karşılaşılacak farklılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen storage stages in caves formed in underground salt domes and methods and systems used in these stages were investigated. By investigating the mechanical structure of rock salt, safety limit values affecting the stability of the cave were determined. The systems including cavern formation and hydrogen storage stages in salt domes were carried out through 12 caverna analyzes constructed in Aksaray within the scope of Tuz Golu Natural Gas Storage Project. Hydrogen and natural gas storage values were calculated by using caverna dimensions and properties formed in Tuz Gölü region and the results were compared. In addition, theoretical cavernary criteria were determined at different depths and the storage values for the different pressures and temperatures of the two gases; mass, volume, energy and percentage of pad gas. The differences in the stages and systems of hydrogen storage in underground salt caves according to natural gas storage method are discussed.