Ortaokul adolesan öğrencilerde obezite prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determining of the risk factors and the prevalence of obesity at adolescent students of secondary school
- Tez No: 571934
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen fazla kilo ve obezite, küreselleşmenin etkisi ve dünya çapında beslenme tarzları ile yakından ilişkilidir. Obezite gerek tıbbi açıdan gerekse estetik açıdan son 20 yıldır güncelliğini korumaktadır. Özellikle son yıllarda obezite kaynaklı gelişen ve ölüm riskine kadar ilerleyen hastalıklar, insanların obezite konusunda daha bilinçli olmaları gerektiğini göstermektedir. Ergenliğin baş gösterdiği adolesan bireyleri de tehdit eden bu hastalığın, erken dönemde saptanması, obeziteye neden olan değişkenlerin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması birey açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Karaman İli merkez ortaokullardan seçilmiş dört adet devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. ve 8. sınıf adolesanlarda obezite prevalansının belirlenmesi ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. Araştırma, 7. ve 8. sınıf düzeyinden 830 (kız: % 46,1, erkek: % 53,9) adolesan öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilerin, % 6,4' ü (kız: % 3,4, erkek: % 3) fazla kilolu, % 1,3 (kız: % 0,8, erkek: % 0,5)' ü ise obez olarak belirlenmiştir. Ayrıca, obeziteyi etkileyebileceği düşünülen“sosyodemografik özellikler”,“sosyoekonomik özellikler”ve“beslenme özellikleri”değişkenlerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) ile ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Overweight and obesity, becoming one of the most important health problems of our age, is related with the effect of globalization and nutrition styles all over the world. Obesity has been keeping up to date in terms of both medicare and aesthetic. Especially in recent years some diseases oncoming obesity and rising to the death, showing us that people must be more aware of obesity concern. Early diagnoses and researching the variables causing the obesity is very important for the individual, which is threatening also the adolescents who are cropped up puberty. The aim of this research is the determining the obesity prevalence and evaluating related risk factors among the adolescents 7th and 8th grades studying at selected four state secondary schools in the central secondary schools in the province of Karaman. The research has been driven with 830 adolescent students (girls 46.1 %, boys 53.9 %) on the level of 7thand 8thgrades. 6.4 % of the students (girls 3.4 %, boys 3 %) were defined as overweight and 1.3 % (girls 0.8 %, boys 0.5 % ) of the students were defined as obese. Also, sociodemographic features, socioeconomic features and nutrition features variables' relation -those are proposed that will be able to impress the obesity- were evaluated with Body Mass Index (BMI). From the risk factors those were researched; the existence of fat individual in the family, the rapid of eating, the information source of the balance diet and event variables during the day and in terms of BMI groups p˂0.05 differences on the level of signifance were accounted. This study; by evoking that the obesity risk will be able to decrease depending on people becoming conscious in the length of time in the same region and with turning into a national study with a wider involvement that will be provide and the parameters will be evaluated, samples will represent public of Turkey, it is thought that it will disappear universal results.