Batı Antalya heyelanlarının sar interferometrisi ile incelenmesi
Research of west Antalya landslides with sar interferometry
- Tez No: 571942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TANER SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Batı Akdeniz Bölgesi'nde oluşan heyelanların ileri InSAR teknikleri yardımıyla yüzey deformasyonlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Sentinel-1 uydusuna ait radar görüntüleri işlenerek farklı yüzey karakteristikleri ve farklı deformasyon türleri için seçilen InSAR yönteminin uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma alanı Antalya'nın batısında yer alan üç farklı noktadaki heyelanları kapsamaktadır. Sentinel-1 uydusunun dört görüntüleme tipinden biri olan“Interferometric Wide Swath”verileri ESA'nın portalından temin edilmiştir. SLC (Tek Görünüm Kompleksi) ürünü SAR görüntüsü kullanılacaktır. Görüntü C bandı λ=5.6 cm dalga boyunda, 5 x 20 (m) çözünürlüklü, 250 'den büyük geliş açılı, 250 km şerit genişliğine sahip bir görüntü tipidir. Farklı tarihlerdeki SAR görüntü çiftlerinden sayısal yükseklik modeli kullanarak interferogram üretmek için ESA' ya ait“SNAP 5.0”ve eklentisi“Sentinel-1 Toolbox (S1TBX) versiyon 5.0.5”kullanılmıştır. Farklı yeryüzü özelliklerinde InSAR Teknikleri kullanarak yüzey deformasyonlarının belirlenmesi amaçlanan bu çalışmada, uygulama bölgesi olarak heyelan oluşumlarının gözlemlendiği üç farklı bölge seçilmiştir. Yavaş ve uzun zaman aralıklarıyla da oluşabilen çalışma alanındaki heyelanların radar uydu görüntüleri ile üretilen interferogramları, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)'nden elde edilen heyelan envanter haritası ve arazi gözlemleri ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda elde edilen sonuçlara göre Göynük mevkiindeki en küçük ve en büyük yer değiştirme miktarı -0.2 ile 0.16 metre olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to determine the surface deformations of the landslides in the Western Mediterranean Region with the advanced InSAR techniques. In this study, radar images of Sentinel 1 satellite were processed and it is investigated the suitability of the InSAR method selected for different surface characteristics and different types of deformation. The study area covers landslides at three different locations to the west of Antalya. The data of the Interferomtric Wide Swath which is one of four imaging types of Sentinel 1 satellite is obtained from ESA's portal. The product of SLC (Single View Complex) which is SAR image will be used. Image C band λ = 5.6 cm wavelength, 5 x 20 (m) resolution, greater than 250 arrival angle, 250 km strip width image type. By Using the numerical height model from SAR image pairs of different dates to produce interferogram, ESA's“SNAP 5.0”and it's add-on“Sentinel-1 Toolbox (S1TBX) version 5.0.5”are used. In this study, which aimed to determine surface deformations by using InSAR techniques on different surface characteristics, three different regions where landslide formations were observed were selected as application area. Interferograms produced with Radar satellite imagery of landslides in the study area, which can also occur at slow and long intervals were evaluated with the landslide inventory map and field observations obtained from the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA). According to the results obtained in this context, the smallest and largest displacement in the Göynük area is -0.2 to 0.16 meters.