Sn-Bi-x (x=Al,Mg,Ni,Ti) ötektik alaşımları için ısı ve elektriksel iletkenliklerinin ölçümü
Measurement of thermal and electrical conductivities for Sn-Bi-x (x=Al,Mg,Ni,Ti) eutectic alloys
  1. Tez No: 571943
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MEYDANERİ TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Bi-Sn-x (x=Al, Mg, Ni, Ti) üçlü ötektik alaşımlarının kokil kalıba dökümü yapılarak, mikroyapı, termal ve elektriksel özellikleri araştırılmıştır. Bi-Sn-x (x=Al, Mg, Ni, Ti) üçlü ötektik alaşımlarının termal özellikleri Laser Flash yöntemi ile, elektriksel iletkenlikleri ise her bir alaşıma ait Lorenz katsayıları ve termal iletkenliklerinden yararlanılarak Wiedeman-Franz Kanunu'ndan hesaplanmıştır. Spesifik ısı kapasitesi hem Laser Flash yöntemi ile hem de DSC metodu ile ölçülmüştür. Füzyon entalpileri ise DSC eğrisinin altında kalan alanın integre edilmesi ile bulunmuştur. Bu sonuçlara göre mikroyapı içerisinde oluşan intermetalik fazların gelişimi, kristal kusurları ve katkılama miktarlarının termo-elektriksel özellikleri oldukça etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, micro-structure, thermal and electrical properties of triple eutectic alloys of Bi-Sn-x (x = Al, Mg, Ni, Ti) were investigated. Thermal properties of Bi-Sn-x (x = Al, Mg, Ni, Ti) triple eutectic alloys were calculated by Laser Flash method and electrical conductivity was calculated from Wiedeman-Franz Law by using Lorenz coefficients and thermal conductivity of each alloy. Specific heat capacity was measured by Laser Flash method and by DSC method. Fusion enthalpies were found by interfacing the area under the DSC curve. According to these results, the development of the intermetallic phases in the microstructure, the crystal defects and the amount of the additives have been found to affect the thermoelectric properties considerably.