InSAR uygulamalarında sentinel-1 verilerinin yüzey deformasyonunun tesbitinde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the usability of sentinel-1 data in InSAR applications for detecting surface deformation
  1. Tez No: 970148
  2. Yazar: HAMİT BERAN GÜNÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TANER SAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
InSAR kullanılarak yer yüzeyindeki deformasyonların, özellikle de heyelanların başarılı bir şekilde tespiti her zaman mümkün olmamıştır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için mevcut InSAR araçlarında iyileştirmelere ihtiyaç vardır. Bu çalışma, çok boyutlu InSAR ürünlerini kullanarak Antalya'nın heyelan riski yüksek olan Büyükalan bölgesindeki yüzey deformasyonlarını tespit etmeye yönelik iki yeni yaklaşım geliştirmekte ve değerlendirmektedir. Sentinel-1 verilerine (2015–2020 yılları arası) dayalı çok zamanlı InSAR analizi, LiCSAR-LiCSBAS iş akışı kullanılarak gerçekleştirilmiş, ardından iki yeni yaklaşım uygulanmıştır: Çok Boyutlu InSAR Araştırma ve Analizi (MIRA) ile Crosta'nın InSAR uygulaması (InCROSS). Kümülatif LOS (doğrultu görüş) hız haritaları, alçalan yörüngelerde yıllık −10,996 mm ile 10,449 mm, yükselen yörüngelerde ise −38,496 mm ile 37,957 mm arasında değişen deformasyon hızlarını ortaya koymaktadır. Düşey ve doğu–batı bileşenlerine yapılan ayrıştırma sonucunda, düşey deformasyon –19,401 mm/yıl ile 23,173 mm/yıl; yatay deformasyon ise –28,515 mm/yıl ile 29,104 mm/yıl arasında değişmektedir. MIRA, deformasyon kümelerini belirlemek için n-boyutlu bir görselleştirici ve SVM sınıflandırıcısı kullanırken, InCROSS ise deformasyon özelliklerini vurgulamak için Temel Bileşen Analizi (PCA) uygular. MIRA, klasik InSAR ürünlerine kıyasla deformasyon tespit kapasitesini artırmakta, InCROSS ise bu ürünleri bütünleştirmektedir. Sonuçların karşılaştırılması, iki yöntem arasında %80,48 oranında bir uyum olduğunu göstermektedir. Genel olarak, InSAR'ın istatistiksel ve çok boyutlu analizlerle entegrasyonu, heyelan riski taşıyan bölgelerdeki yer deformasyonlarının tespiti ve yorumlanmasını önemli ölçüde geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Successfully detecting ground deformation, especially landslides, using InSAR has not always been possible. Improvements to existing InSAR tools are needed to address this issue. This study develops and evaluates two novel approaches that use multidimensional InSAR products to detect surface displacements in the landslide-prone region of Buyukalan, Antalya. Multi-temporal InSAR analysis of Sentinel-1 data (between 2015–2020) is performed using LiCSAR-LiCSBAS, followed by two novel approaches: Multi-dimensional InSAR Research and Analysis (MIRA) and Crosta's InSAR application (InCROSS). Cumulative LOS velocity maps reveal deformation rates of −10,996 mm/year to 10,449 mm/year for descending tracks and -38,496 mm/year to 37,957 mm/year for ascending tracks. Vertical displacements range from -19,401 mm/year to 23,173 mm/year and east–west components from -28,515 mm/year to 29,104 mm/year. MIRA uses an n-dimensional Visualizer and SVM classifier to identify deformation clusters and InCROSS applies PCA to enhance deformation features. MIRA increases deformation detection capacity compared to conventional InSAR products and InCROSS integrates these products. A comparison of the results reveals 80,48% consistency between them. Overall, the integration of InSAR with statistical and multidimensional analysis significantly enhances the detection and interpretation of ground deformation patterns in landslide prone areas.