Bazalt lif katkılı çimento harçlarının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of basalt fiber added cement mortars
- Tez No: 571947
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Beton teknolojisinin tarihi ancak 1850 yıllarına, betonda ilk teçhizatın kullanılmasına kadar gitmektedir. Daha sonraki yıllarda betonun uzun süredeki davranışı, döküm tekniği, ekipman, kalitesinin devamlılığı, kalite kontrolü deneyleri, betonda ekonomiyi artırma, daha zor şartlarda beton yapıların inşası, yeni malzemeler, katkı maddeleri, iş programlaması, yönetimi ve ekonomisi konularında büyük gelişmeler olmuştur. Yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bu gelişmeler neticesinde betonun sünekliğini artırabilmek adına beton içerisinde farklı mekanik ve fiziksel özelliklere sahip lifler kullanılmaktadır. Betonda rastgele dağılmış liflerin kullanımı, çekme dayanımını, enerji yutma kapasitesini ve çatlak gelişim karakteristiklerini iyileştirmek için kullanılan en etkin yöntemlerden birisidir. Bu tez çalışmasında Bazalt lifler çimento harçlarına ikame edilerek elde edilen numunelerin basınç ve eğilme dayanımları incelenmiştir. Üretilen çimento harçlarında bazalt lifler %0,3-%0,4-%0,5 oranlarında kullanılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde bazalt liflerin çimento harçlarının basınç ve eğilme dayanımları üzerinde olumlu etkisi gözlemlenerek ikame malzemesi olarak bazalt lifin kullanılabilirliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of concrete technology goes back to 1850, when the first equipment in concrete was used. In the following years, there have been major developments in the long-term behavior of concrete, casting techniques, equipment, continuity of quality, quality control experiments, increasing the economy in concrete, the construction of concrete structures under more difficult conditions, new materials, additives, work programming, management and economy. As a result of these developments as a result of the studies carried out, fibers with different mechanical and physical properties are used in the concrete to increase the ductility of the concrete. The use of randomly dispersed fibers in concrete is one of the most effective methods used to improve tensile strength, energy absorption capacity and crack development characteristics. In this thesis, compressive and bending strengths of samples obtained by substituting basalt fibers to cement mortars were investigated. Basalt fibers were used in the cement mortars in the ratio of 0.3% - 0.4% - 0.5%. As a result of this study, it has been observed that basalt fiber has a positive effect on compressive and bending strength of cement mortars.