Çimento harçlarının durabilite özelliklerinin bazalt lif-kimyasal katkı uyumu etkisi
Effects of basalt fiber-chemical admixture conformity on durability properties of cement mortars
  1. Tez No: 571946
  2. Yazar: ZİRVE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Beton inşaat sektöründe ençok kullanılan taşıyıcı yapı malzemesidir. Fakat betonun çevre şartlarına uzun yıllar karşı koyabilmesi; üretim kalitesi, dayanım ve durabilitesinin arttırılması ile mümkün olabilir. Uzun yıllar boyunca tecrübe edilen ve deneylerle de kanıtlanan bazı etkenlerin beton dayanıklılığını olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Bunlara örnek sülfat ve tuzlu su etkisi, yüksek sıcaklıklar, alkali agrega reaksiyonları, aşınma, donma ve çözülme olarak verilebilir. Bu yüzden bu yapı malzemesinin fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinin maksimum düzeye çekilmesi yapı güvenliği için çok önemlidir. Bunun da en kolay yolu katkı maddelerini kullanmaktır. Beton katkıları, betonun içine karıştırma öncesi veya karıştırma sırasında düşük miktarlarda ilave edilen organik veya inorganik malzemelerdir. Bazalt lif ve kimyasal katkılar betonun basınç dayanımını, çekme dayanımını, eğilme dayanımını, aşınma dayanımını arttırmak için kullanılır. Bu amaçla şahit numuneler üretilmiş, beton numunelerin bir kısmına %0,3 bazalt lif bir kısmına %0,4 bazalt lif bir kısmına ise %0,5 bazalt life ek olarak herbir numuneye 2,4 l/m³ süper akışkanlaştırıcı eklenmiştir. 7 ve 28 günlük herbir numune donma ve çözülme deneyine tabi tutulmuş ardından basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. %0,3 oranlı bazalt lif ve süper akışkanlaştırıcı katkılı numenin basınç dayanımının şahit numuneye göre %4 arttığı, %0,4 oranlı bazalt lif ve süper akışkanlaştırıcı katkılı numenin basınç dayanımının şahit numuneye göre %9 arttığı fakat %0,5 oranlı bazalt lif ve süper akışkanlaştırıcı katkılı numenin basınç dayanımının şahit numuneye göre %1 arttığı %0,3 ve %0,4 oranlı bazalt life göre basınç dayanımının azaldığı görülmüştür. Aynı katkı oranları ile hazırlanan diğer numunelere de Böhme aşındırma deneyi yapılmıştır. Bu deney sonucunda şahit numuneye göre %0,3 bazalt lif oranlı numunede aşınma miktarının daha az olduğu, %0,4 bazalt lif oranlı numunede aşınma miktarının %0,3 oranlı numuneye göre dahada az olduğu fakat %0,5 bazalt lif oranlı numunde aşınma miktarının şahit numuneye göre az olmasına rağmen %0,3 ve %0,4 oranlı numuneye göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used building material in the construction sector. But the concrete's ability to withstand environmental conditions for many years; production quality, strength and durability. It has been shown that some factors, which have been experienced for many years and which are also proven by experiments, affect the concrete durability negatively. Examples include sulphate and brine effects, high temperatures, alkali aggregate reactions, abrasion, freezing and thawing. Therefore, maximizing the physical, chemical and mechanical properties of this building material is very important for building safety. The easiest way to do this is to use additives. Concrete admixtures are organic or inorganic materials that are added to the concrete in small amounts before or during mixing. Basalt fiber and chemical additives are used to increase compressive strength, tensile strength, bending strength and abrasion resistance of concrete. For this purpose, blank samples were produced. In addition to 0.3% basalt fiber, 0.4% basalt fiber and 0.5% basalt fiber, 2.4 l / m³ super plasticizer was added to each sample. Each sample of 7 and 28 days was subjected to freezing and thawing tests followed by compression strength test. Basalt fiber with 0.3% basalt fiber and super plasticizer doped sample increased by 4% compared to the blank sample, 0.4% basalt fiber and super plasticizer doped sample increased by 9% compared to the blank sample but 0.5% basalt fiber and It was observed that the compressive strength of the sample with superplasticizer added increased by 1% compared to the witness sample and the compressive strength decreased by 0.3% and 0.4% basalt fiber. Böhme abrasion test was applied to the other samples prepared with the same contribution rates. As a result of this test, it is seen that the wear amount is less in the sample with 0.3% basalt fiber ratio compared to the witness sample, the wear amount in the sample with 0.4% basalt fiber ratio is less than that of the sample with 0.3% basalt fiber, but the wear in 0.5% basalt fiber ratio sample Although the amount of the sample is less than the 0.3% and 0.4% was observed to be higher than the sample.