Kaynaklı konstrüksiyonlarda kullanılacak otomatik kumlama makinesinin tasarımı
Design of automatic sand blasting machine to be used in welded structures
- Tez No: 571974
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüksek miktarda çelik yüzey ihtiva eden gemiler, açık deniz platformları, rüzgar türbin direkleri, silolar, petrol depolama tankları ve deniz geçişi köprüleri gibi yapıların hizmet ömrünü uzatmak için düzenli bakım yapılması gerekir. Çelik yüzeyin zamanla korozyona uğraması sebebi ile meydana gelen yağ, pas ve tortulardan arındırılmasını sağlayan kumlama yöntemi; işlem bölgesini yeniden boyama işlemine hazır hale getiren geleneksel bir bakım yöntemidir. Günümüzde deniz yolu taşımacılığında kullanılan yük ve yolcu gemileri periyodik olarak tersanelerde bakım görmektedir. Halen çoğu ülkede operatör merkezli manuel olarak yapılan bu kumlama işlemi iskele ihtiyacı, iş güvenliği, sınırlı manevra kabiliyeti, düşük çalışma kapasitesi, düşük çalışma verimliliği ve iş güvenliği açısından noksanlıklar içerir. Bu tezde; ortam koşulları göz önünde bulundurulduğunda insan sağlığı için tehlikeli bir proses olan kumlama işlemini, harici bir lift sistemi olmadan, çelik yüzeylere bir mıknatıs sistemi ile tutunup yatayda ve dikeyde hareket eden, sürdürülebilen, kolay kullanışlı, değişken geometrili yüzey şekillerine adapte olan, çalışma verimliliğini ve çalışma kapasitesini yükseltecek bir otomatik kumlama robotu tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regular maintenance is required to extend the service life of structures such as ships, offshore platforms, wind turbine towers, silos, oil storage tanks and maritime crossing bridges containing high levels of steel surface. Sand blasting method for the removal of oil, rust and sediment due to corrosion of the steel surface over time; is a traditional maintenance method that makes the process area ready for repainting. Today, the cargo and passenger vessels used in sea transportation are periodically maintained in shipyards. Currently, most of the workforce-based, manual sandblasting process involves many shortcomings in terms of scaffolding need, occupational safety, limited maneuverability, low working capacity, low working efficiency and occupational safety. In this thesis; the blasting process, which is a dangerous process for human health, considering the environmental conditions; without an external lift system, an automatic sandblasting robot design has been designed to increase the working efficiency and working capacity, adapting to surface shapes that can be sustained, easily usable, moving with a magnet system and moving horizontally and vertically.