Medeni Usul Hukukunda ihtiyari dava arkadaşlığı
Permissive joinder of parties in the Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 571979
  2. Yazar: ESRA HAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dava iki taraf sistemine göre kurulmuştur. Bir davada davacı ve davalı olmak üzere iki taraf bulunmaktadır. Davacı ya da davalı tarafında birden fazla kişinin bulunması dava arkadaşlığını oluşturur. Dava arkadaşlığında taraflarda subjektif bir çokluk mevcuttur. Dava arkadaşlığı davacı tarafta ise aktif dava arkadaşlığından, davalı tarafta ise pasif dava arkadaşlığından söz edilir. Dava arkadaşlığı, usul ekonomisine hizmet etmeyi amaçlayarak birbiriyle yakın ilişkisi bulunan davaların birlikte incelenmesiyle çelişkili kararlar verilmesini önler. Dava arkadaşlığı maddi hukuktan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkabileceği gibi usul hukukundan da kaynaklanabilir. Esasen dava arkadaşlığı, maddi hukukta yer alan ilişkilerin usul hukukundaki yansımasıdır. Bu bakımdan dava arkadaşlığı mecburi dava arkadaşlığı ve ihtiyari dava arkadaşlığı olmak üzere ikiye ayrılır. İhtiyari dava arkadaşlığına yol açan sebeplerin varlığı halinde, birden fazla kişi birlikte dava açmak veya birden fazla kişiye karşı birlikte dava açılmak suretiyle ihtiyari dava arkadaşlığı meydana getirilebilir. İhtiyari dava arkadaşlığı, yargılama esnasında davaların birleştirilmesiyle veya taraf katılımı suretiyle de meydana getirilebilir. İhtiyari dava arkadaşlığının söz konusu olduğu hallerde, birden fazla kişinin birlikte dava açması veya birden fazla kişiye karşı birlikte dava açılması mecburi dava arkadaşlığındaki gibi zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır, yani esasen birlikte açılabilecek davaların ayrı ayrı açılması da mümkündür. İhtiyari dava arkadaşlığında davalar birbirinden bağımsızdır ve dava arkadaşı sayısı kadar dava vardır. Yargılama ortak yürütülmekle birlikte ihtiyari dava arkadaşları, dava esnasında birbirinden bağımsız hareket edebilirler.
Özet (Çeviri)
The case was established according to the two-party system. There are two parties in a case, the demandant and the defendant. The presence of more than one person on the side of the demandant or defendant, the case creates joinder of parties. There is a subjective multiplicity of parties in the joinder of parties. On the demandant side, there is talk of active joinder of parties and on the defendant side, passive joinder of parties. Joinder of parties aims to serve the procedural economy, preventing conflicting decisions from being made by examining closely related cases together. Joinder of parties can arise from reasons arising from material law, as well as from procedural law. In fact, joinder of parties is the reflection of the relations in the substantive law in procedural law. In this respect, joinder of parties is divided into compulsory joinder of parties and permissive joinder of parties. If there are reasons that joinder of parties, more than one person may be brought together by filing a lawsuit or more than one person may be brought together to create joinder of parties. Joinder of parties may also be brought about by merging cases during the trial or by joining parties. In cases where joinder of parties, it is optional and not optional, as in compulsory joinder of parties, if more than one person sues or suits against more than one person, that is, it is also possible to open cases separately. In the joinder of parties are independent of each other and the number of joinder of parties are up to. Although the proceedings are jointly conducted, joinder of parties may act independently during the proceedings.