Medeni Usul Hukukunda kısmi hüküm ve kısmi kesinleştirme
Partial decisions and partial finalization in Civil Procedure of Law
- Tez No: 649042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Taraflar arasındaki uyuşmazlık, yargılamanın sonunda mahkeme tarafından verilen nihai hüküm ile neticelenmektedir. Davaya konu uyuşmazlığın birden fazla olduğu yahut birbiri ile bağlantılı, bölünebilir nitelikteki taleplerin söz konusu olduğu hallerde taleplerden bir kısmının hüküm verilebilme olgunluğuna eriştiği ancak diğer talepler yönünden henüz hüküm verilebilme olgunluğuna erişmediği hallerde, çalışmamızda anlatmaya çalıştığımız koşulların var olması durumunda hüküm verilebilme olgunluğuna erişen talepler hakkında kısmi hüküm verilebilmesi gündeme gelmektedir. Her ne kadar medeni yargılama usulü mevzuatımızda kısmi hüküm verilebilmesine dair açık bir düzenleme bulunmamakta ise de, yer yer mevzuatımızdaki geçici ödeme gibi bazı düzenlemelere bakıldığında kısmi hüküm adı altında olmasa da nitelik itibari ile benzer bazı düzenlemelerin varlığı dikkatleri çekmektedir. Ayrıca açık düzenlemeleri bulunmamakla birlikte özel dava türleri bakımından da kısmi hükmün verilip verilemeyeceği sorunu başlıklar halinde incelenmeye çalışılmıştır. İster kısmi ister tam olarak verilmiş olsun mahkeme kararları genel olarak iki türlü kesinleşmektedir: maddi anlamda kesinleşme ve şekli anlamda kesinleşme. Mahkeme önüne gelen uyuşmazlığın birden fazla ve birbirinden bağımsız talepler içermesi yahut dava yığılması şeklinde açılması, ihtiyari dava arkadaşlığı ya da dava konusu talebin tek bir talep olmakla birlikte bölünebilen bir talep olduğu durumlarda yani aslında kısmi hükmün uygulanabileceği tüm hallerde, kısmi kesinleştirmenin uygulanması da mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The dispute between parties results after the judgment of the court. When the matter of dispute is more than one or consists of claims related to each other and divisible, to reach maturity to give a ruling is only possible if the circumstances which we discoursed in this study are available and then it will be possible to give partial judgment on only claims which are the one already reached maturity to be given judgment on. Although there is no explicit provision on giving partial judgment in our civil procedure legislation, there are some practices which are not under the name of partial judgment though have similar characteristics such as interim payment in the legislation and their existence is remarkable. Even though there are no explicit provisions, the matter on specific type of cases whether the partial judgment is be made or not is discoursed under the titles of this study. Generally partial or not the court decisions become final in two ways as factually and formally. To practice partial finalization of the decision is possible in these cases as follows; the dispute consists of more than one and separate claims, the case in build up way, voluntary joinder of parties available or the matter of dispute consists of only one claim which is divisible. This is to say in these scenarios which enable to practice partial judgment to give, the partial finalization of decision will be possible as well.