Medeni usul hukuku açısından adi ortaklık ilişkileri
Unregistered partnerships in the aspects of civil procedure law
- Tez No: 590993
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Adi ortaklığı oluşturan ortaklar, ortaklık olarak sahip oldukları mallar üzerinde elbirliği ile hak sahibidir ve ortaklık ilişkisi kapsamında üstlendikleri borçlardan müteselsilen sorumludur. Tüzel kişiliği ve hak ehliyeti olmadığından, adi ortaklığın taraf ehliyeti de yoktur. Dolayısıyla adi ortaklık, davada taraf olarak yer alamaz. Ortaklıkla ilgili davalarda ortaklar, dava arkadaşlığı kurallarına göre taraf olarak yer alabilirler. Ortaklar, elbirliği hâlinde sahip olunan mal ve haklara ilişkin davalarda mecburi dava arkadaşı olurlar. Müteselsil sorumlu oldukları borçlara ilişkin açılan davalarda, ihtiyari dava arkadaşı olarak davalı tarafta bulunurlar. Ortakların bazı hâllerde tek başına dava açması ise mümkündür. Bu tür durumların yanında, idareci ortağın diğer ortakları temsil ederek dava açması da söz konusudur. Ayrıca adi ortaklıkta ortak değişiklikleri, maddî hukukun mümkün kıldığı ölçüde, davadan önce, davada ve davadan sonraki aşamada önem taşımaktadır. Adi ortaklıkla ilgili davaların yürütülmesinde ortakların dava arkadaşlığı özellik arz ettiğinden, her bir yargılama konusu bakımından adi ortaklığın durumu ayrıca incelenmiştir. Son olarak çekişmesiz yargıda, geçici hukuki korumalarda ve arabuluculukta adi ortaklığın durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The partners that make up the unregistered (ordinary) partnership are entitled to the assets and rights as joint owners which they hold as partnerships. Also, each of the partners is liable for the debts as jointly and severally. Because of the lack of legal personality and legal capacity of unregistered partnerships, these partnerships are not entitled to have the capacity to sue and be sued. Therefore the ordinary partners take part as the parties of the cases related to the partnership. The rules of the joinder of parties are applied in these cases. If the case is related to the assets and the rights which belong to the partners jointly, the partners have to act together at court. On the other hand, if the case is related to the debts from which the partners are responsible jointly and severally, the partners do not have to act together. Also, in this case, the litigator does not have to open a case to all the partners jointly. In addition, sometimes one of the partners can bring a lawsuit on his own. Moreover the partner who has the authority to manage the partnership may bring a lawsuit alone in the name of other partners. In pursuing lawsuits related to the unregistered partnership, to be joinder of parties is special for the cases and each issue of the case is examined separately. Finally, the status of the unregistered partnership in non-contentious jurisdiction, mediation, and temporary legal protections necessitated further consideration.